Europa i świat po 1989 roku

13.02.2017

Rosja: nowe materiały wideo z syryjskiej Palmiry; kolejne zabytki zniszczone

Władze Rosji opublikowały w poniedziałek nagranie wideo zrobione przez drona i pokazujące najnowsze zniszczenia w starożytnej Palmirze w środkowej Syrii. Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) poważnie uszkodzili m.in. fasadę rzymskiego amfiteatru i tetrapylon.

Na nagraniu widać między innymi, że z szesnastu kolumn składających się na tetrapylon pozostały zaledwie dwie. Całkowitemu zniszczeniu uległa środkowa część amfiteatru.

Zarejestrowano też aktywność ciężarówek dżihadystów na obszarze wykopalisk archeologicznych. Rosyjskie ministerstwo obrony ocenia, że może to świadczyć, iż bojownicy szykują się do zniszczenia kolejnych zabytków.

Associated Press przypomina, że Palmira jest celem ofensywy prowadzonej przez syryjską armię. Jej oddziały znajdują się ok. 20 km od miasta, które zostało poważnie zniszczone pod okupacją IS.

Miasto po raz pierwszy wpadło w ręce IS w maju 2015 roku. Podczas okupacji dżihadyści zniszczyli szereg niepowtarzalnych zabytków palmireńskich, m.in. kilka wież grobowych z lat 44-103 n.e. oraz zamordowali słynnego syryjskiego archeologa, Chaleda el-Asaada, opiekującego się starożytnościami. Asaad zajmował się zabytkami Palmiry ponad 50 lat, a IS próbowało wydobyć od niego informacje na temat ukrytych przed nimi bogactw muzealnych.

Dżihadyści utrzymywali się tam przez 10 miesięcy, a następnie zostali wyparci przez oddziały rosyjskie i syryjskie. Jednak w grudniu ubiegłego roku udało im się ponownie zająć Palmirę.

Palmira jest wpisana na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Położone na pustyni miasto jest strategicznym punktem łączącym wschodnią i zachodnią część Syrii. (PAP)

lm/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL