Religia

12.08.2017

Trwający od 300 lat obrzęd błogosławieństwa zwierząt odbędzie się w Mikstacie

Obrzęd błogosławieństwa zwierząt z okazji uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha odbędzie się 16 sierpnia w Mikstacie (Wielkopolskie).

Tradycyjne święcenie zwierząt jest kulminacyjnym momentem uroczystości odpustowych w Mikstacie, które potrwają od 13 do 20 sierpnia.

„Jak zawsze już od 300 lat ceremonia święcenia zwierząt odbywa się w dniu patrona miasta św. Rocha, czyli 16 sierpnia po porannej mszy o godz.8.00” – powiedział PAP proboszcz parafii Krzysztof Ordziniak.

Duchowny podkreślił, że jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu mieszkańców Mikstatu.

„Dlatego od 7 sierpnia mieszkańcy przygotowują się do uroczystości uczestnicząc codziennie we mszy św., podczas której każdy ma możliwość napisania na karteczce swoich próśb i podziękowań. Natomiast młodzież uczestniczy w warsztatach przy tzw. Szkole św. Rocha. Dzieci uczestniczą w grach terenowych, w tym roku odwiedzili burmistrza i zapoznali się z produkcją chleba, ponieważ w ikonografii pokazywany jest pies, który przynosi chleb św. Rochowi” – powiedział ks. Ordziniak.

Uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństw zwierząt zostały wpisane w grudniu 2015 roku na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

„Mieszkańcy Mikstatu, w podziękowaniu św. Rochowi za ocalenie od zarazy, w 1773 roku, na wzgórzu za miastem wybudowali dla niego kościół. Później przeniesiono tam cmentarz. Zawsze 16 sierpnia, w dniu patrona miasta, wokół tej świątyni na wzgórzu, gromadzą się gospodarze ze swymi zwierzętami. Po nabożeństwie, idąc barwnym korowodem, są święcone. Zaczynają konie, później inne zwierzęta gospodarcze a obecnie dołączyły domowe pupile, jak kundelki, kociaki a nawet świnki morskie i pająki. Kiedyś w Mikstacie na każdej ulicy było po 6 krów, dzisiaj w całej miejscowości nie znajdziemy dużo krów, a chcemy podtrzymać tę tradycję, dlatego ludzie przynoszą swoje zwierzęta domowe. Święcone są zwierzęta, bo to one przenoszą choroby i bardzo często jako pierwsze padają od chorób” – powiedział proboszcz.

Na zakończenie błogosławieństwa tradycyjnie zostają wypuszczone gołębie. Po uroczystościach na cmentarzu najmłodsi udają się na tzw. „budy”, czyli w miejsce, gdzie wystawione są kramiki i karuzele.

Zgodnie z tradycją św. Roch zapewnia ochronę nad powierzonymi mu pod opiekę zwierzętami przez następny rok.

Jak podkreślił proboszcz, mieszkańcy Mikstatu bardzo wierzą w opiekę św. Rocha. „Teraz Polskę nawiedzają nawałnice, ale zawsze nas omijają, gdyby do nas przyszła taka ulewa, to miasto byłoby zalane” – powiedział proboszcz.

Uroczystości odpustowe połączone są z X rocznicą ustanowienia Świętego Rocha niebieskim patronem miasta. 13 sierpnia odbędzie się Dzień Chorych. Podczas mszy św. w sanktuarium diecezjalnym św. Rocha w Mikstacie o godz. 15.00 w intencji osób chorych, niepełnosprawnych i starszych zostanie udzielony sakrament namaszczenia.

We wtorek 15 sierpnia odbędą się uroczystości Wniebowzięcia NMP a wśród nich o godz. 13.00 odbędzie się pielgrzymka lekarzy i służb weterynaryjnych.

Natomiast w środę 16 sierpnia, poza błogosławieństwem zwierząt, o godz. 18.00 odbędzie się msza św. z błogosławieństwem małych dzieci.

(PAP)

bak/ skr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL