Polska po 1989 roku

14.02.2017

W rewitalizowanej części Łodzi powstanie artystyczna przestrzeń

Galeria street artu na fasadach i w podwórkach odnawianych kamienic będzie częścią programu rewitalizacji centrum Łodzi. W ramach artystycznego projektu powstanie m.in. pasaż, który ozdobią prace artystów zawierające motywy związane z Łodzią.

O realizacji artystycznego przedsięwzięcia w przestrzeni miejskiej poinformowała we wtorek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na konferencji prasowej zorganizowanej przy ul. Włókienniczej. Obecnie w tym miejscu znajdują się zaniedbane XIX-wieczne kamienice, które w ramach rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi mają zostać kompleksowo odnowione.

"Spotykamy się w różnych miejscach naszego miasta, tam gdzie niedługo będzie wkraczała rewitalizacja obszarowa i opowiadamy o tym, jak zmieni się dana przestrzeń. W przypadku tego miejsca, zmieni się ono nie do poznania. Zdecydowaliśmy, że ul. Włókiennicza, czyli dawna Kamienna stanie się nietuzinkową przestrzenią kreatywną, wizjonerską i wizerunkową. Chcemy stworzyć w niej projekt artystyczny związany z typowym street artem" – powiedziała.

Jak wyjaśnił Michał Bieżyński z Łódzkiego Centrum Wydarzeń, na fasadach modernizowanych budynków oraz na samej ulicy powstanie kilkanaście prac stworzonych przez zaproszonych artystów z Polski i świata. Ich dzieła mają mieć zróżnicowaną formę – m.in. murali, płaskorzeźby, sgraffito, instalacji, a także prace z ceramiki, szkła i tynku.

"Pierwszą z nich będzie mozaika z kwarcytu i bazaltu ułożona przez francuskiego artystę na długości 320 metrów dzisiejszej ulicy, która zamieni się w deptak. Pozostali twórcy będą mieli do dyspozycji poszczególne kamienice – ich prace powstaną zarówno na elewacjach zewnętrznych wzdłuż ul. Włókienniczej, a także w podwórkach" – tłumaczył.

Zaznaczył, że dzieła artystów nie mają mieć charakteru dekoratywnego, lecz odnosić się do historii związanych z Łodzią. "Nie będą one jednak oczywiste. Wspólnie z historykami, łódzkimi przewodnikami i mieszkańcami stworzymy listę historii, opowieści, faktów i inspiracji związanych z Łodzią, które później, w bardziej lub mniej symboliczny sposób, zostaną przeniesione na przestrzeń ulicy" – dodał.

W obrębie kwartału objętego tym etapem rewitalizacji w artystyczny sposób ma zostać ozdobionych 15 obiektów, w tym dziesięć na samej ul. Włókienniczej.

"Chcemy tu stworzyć artystyczny pasaż, a nawet całą dzielnicę. Kamienice będą obrazami, ale zmieni się charakter samej ulicy, ponieważ w parterach znajdą się lokale usługowe, handlowe, gastronomiczne. Będzie bardzo dużo zieleni i ławek, a ruch samochodowy zostanie ograniczony. Ma to być fajne miejsce do życia i przede wszystkim do odwiedzania" – podkreśliła Zdanowska.

Poinformowała, że wartość inwestycji w całym kwartale szacowana jest na 170 mln zł, z czego 100 mln to dofinansowanie z funduszy UE. Obszar tego etapu rewitalizacji centrum miasta ograniczony jest ulicami Kilińskiego, Jaracza, Wschodnią i Rewolucji 1905 roku. W ramach projektu gruntownie zostanie odnowionych kilkadziesiąt budynków oraz zmodernizowane ulice, place i pasaże.

"Na początku marca chcemy ogłosić przetargi. Myślę, że na przełomie roku rozpocznie się rewitalizacja tego terenu, a efekty prac będzie można zobaczyć w 2019 roku" – dodała Zdanowska.

W sumie rewitalizacja obszarowa Łodzi obejmie 1783 ha, czyli ponad 6 proc. całkowitej powierzchni miasta, który zamieszkuje ok. 22 proc. jego populacji, czyli ponad 152 tys. osób. Działania w centrum miasta, podzielonym na osiem obszarów rewitalizacji, będą kompleksowe i obejmą całe kwartały ulic, wiążąc się z gruntownymi remontami budynków, ulic, placów, tworzeniem nowych przebić komunikacyjnych i terenów zielonych. Pierwsze przetargi na prace rewitalizacyjne ogłoszono w styczniu br.

Według szacunkowych wyliczeń przedstawionych w Gminnym Programie Rewitalizacji całkowita wartość przedsięwzięć rewitalizacyjnych w latach 2017-2026 wyniesie ok. 3,6 mld zł, przy wkładzie z budżetu miasta - 1,7 mld zł. (PAP)

bap/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL