Inne

02.11.2014 aktualizacja 18.07.2016

Wkrótce otwarcie „Starej Kopalni” w Wałbrzychu

Ponad 100 mln zł kosztowała rewitalizacja obiektów byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Na jej terenie powstaje Park Wielokulturowy „Stara Kopalnia”. Uroczyste otwarcie tej inwestycji odbędzie się 9 listopada.

Według rzeczniczki wałbrzyskiego magistratu Anny Żabskiej, „Stara Kopalnia” to jeden z najcenniejszych zabytków kultury technicznej na świecie. „Celem rewitalizacji było nie tylko stworzenie muzeum, lecz również nowoczesnej przestrzeni publicznej, spełniające aspiracje kulturalne miasta i wymagania współczesnej masowej turystyki” - powiedziała Żabska.

Budowa Parku Wielokulturowego „Stara Kopalnia” rozpoczęła się w maju 2011 r. Realizacja projektu była możliwa m.in. dzięki środkom unijnym przekazanym na ten cel przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prace rewitalizacyjne były podzielone na kilka etapów. Ostatni, który właśnie dobiegł końca, zakładał remont budynków „siłowni” i „sztygarówki” oraz budowę odcinka podziemnego chodnika i zagospodarowanie terenu.

Łącznie na ponad czterech hektarach znajduje się 16 budynków pokopalnianych. Wszystkie zostały wyremontowane i będą zaadoptowane na działalność kulturalną. Przemysłowy kompleks ma być nowoczesnym centrum kultury, gdzie zwiedzający wybierać będą między spektaklem tanecznym, wystawą sztuki współczesnej, warsztatem ceramicznym czy wędrówką w głąb historii Ziemi. Jedną z atrakcji jest podziemna trasa muzealna, gdzie będą pokazywane m.in. wielkogabarytowe urządzenia górnicze.

W zrewitalizowanej przestrzeni swoje siedziby będą miały wałbrzyskie instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe. Będzie tam również działać klub muzyczny oraz restauracja.

Kopalnia "Julia" powstała z połączenia 15 małych kopalń prowadzących od XVI wieku eksploatację węgla na terenie dzisiejszej dzielnicy Wałbrzycha Biały Kamień. Początkowo eksploatacja prowadzona była sposobem odkrywkowym. Ze względów ekonomicznych kopalnia zakończyła wydobycie na początku lat 90-tych XX w.

Władze Wałbrzycha podkreślają, że rewitalizacja starej kopalni to jeden z nielicznych w kraju projektów na tak dużą skalę zagospodarowania terenów postindustrialnych z przeznaczeniem na działalność kulturalną.

Uroczyste otwarcie inwestycji, w którym ma wziąć udział m.in. pochodzący z Wałbrzycha wicepremier Tomasz Siemoniak, zaplanowano na 9 listopada. W programie uroczystość znalazł się szereg imprez kulturalnych – warsztaty ceramiczne, wystawy oraz koncerty.(PAP)

pdo/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL