II Rzeczpospolita

15.09.2017 aktualizacja 20.09.2017

21-22 IX w Gdyni konferencja o polskiej emigracji w Ameryce Północnej

21.09.2017 - 22.09.2017 Konferencja „Polacy i diaspora polska w Ameryce Północnej" Konferencja „Polacy i diaspora polska w Ameryce Północnej"

21 i 22 września (czwartek-piątek) w Muzeum Emigracji w Gdyni (ul. Polska 1) odbędzie się międzynarodowa konferencja „Polacy i diaspora polska w Ameryce Północnej". Jednym z partnerów wydarzenia jest Muzeum Historii Polski.

Dwudniowe spotkanie poświęcone będzie historii emigracji z ziem polskich do Ameryki Północnej, kształtowaniu się i przemianie polonijnych społeczności oraz udziale Polaków w życiu społecznym, kulturalnym i naukowym w USA i Kanadzie.

W obradach weźmie udział blisko 70 naukowców z Polski, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji oraz Holandii. Wśród nich znajdą się badacze zajmujący się Polakami i społecznościami polonijnymi w Ameryce Północnej oraz specjaliści reprezentujący różne dyscypliny naukowe, w tym historycy, amerykaniści, kanadyści, politolodzy, socjolodzy, kulturoznawcy, literaturoznawcy, antropolodzy kultury i filolodzy.

Podczas konferencji poruszone zostaną takie zagadnienia, jak: historia emigracji z ziem polskich do Ameryki Północnej; społeczne, prawne i polityczne uwarunkowania migracji transatlantyckich; kształtowanie się, rozwój oraz przemiany zbiorowości polonijnych w USA i Kanadzie; wkład Polaków w życie polityczne, społeczne, kulturalne oraz naukowe Stanów Zjednoczonych i Kanady. Będzie mowa o organizacjach i mediach polonijnych, a także o współpracy i kontaktach diaspory z Polską oraz jej wpływie na stosunki amerykańsko-polskie i kanadyjsko-polskie.

Partnerzy konferencji: Muzeum Historii Polski, Komitet Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk, The Polish Institute of Arts & Sciences of America, Polish American Historical Association, Polskie Towarzystwo Badań Kanadyjskich

Patroni honorowi: Prezydent Miasta Gdyni, Ambasada Kanady w Polsce

Patroni medialni: radio TOK FM, TVP Polonia

Szczegółowy program konferencji (plik PDF).

Więcej informacji na stronie Muzeum Emigracji w Gdyni.

Źródło: Muzeum Historii Polski

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL