Kultura i sztuka po 1989 roku

21.06.2017 aktualizacja 23.06.2017

Królewski Festiwal Artystyczny w Gnieźnie

23.06.2017 - 10.09.2017 Królewski Festiwal Artystyczny w Gnieźnie Królewski Festiwal Artystyczny w Gnieźnie

12 letnich weekendów potrwa tegoroczna edycja Królewskiego Festiwalu Artystycznego w Gnieźnie. W programie znalazło się kilkadziesiąt wydarzeń, m.in. koncerty, występy teatrów ulicznych i festiwal kultury słowiańskiej.

Za tydzień, w piątek, w trakcie koncertu otwierającego cykl letnich, gnieźnieńskich atrakcji wystąpi m.in. grupa Myslovitz; podczas zamknięcia festiwalu w pierwszą sobotę września widzów bawić będzie grupa Hey.

W kalendarzu imprez składających się na Królewski Festiwal Artystyczny znalazły się m.in. wystawy, kina plenerowe, warsztaty i przeglądy a także festiwale foodtrucków czy międzynarodowy zlot kabrioletów.

"Festiwal od swego zarania łączy sześć stanów skupienia kultury: teatr, film, sztuki plastyczne, literaturę, fotografię i muzykę. Kilka lat temu przedsięwzięcie zmieniło nieco swoją formułę - z wydarzenia kilkudniowego, przyciągającego amatorów kultury przekształciło się imprezę przeznaczoną dla większego grona odbiorców, w tym także dla odwiedzających latem Gniezno turystów. Rozciągnęliśmy festiwal na kilkanaście wakacyjnych weekendów po to, by, niezależnie od tego, kiedy turysta odwiedzi Gniezno - zawsze trafił na ciekawe wydarzenia" - powiedział PAP w imieniu organizatorów Damazy Gandurski.

W ramach festiwalu, w ostatni weekend lipca, podobnie jak w poprzednich latach, odbędzie się Festiwal Kultury Słowiańskiej "Koronacja Królewska". Tradycyjnie elementem tego wydarzenia jest widowisko plenerowe - w tym roku po raz pierwszy zostanie ono pokazane z wykorzystaniem tzw. mappingu na elewacji gnieźnieńskiej katedry.

"Gniezno jest pierwszą stolicą Polski, więc nie mogło zabraknąć historii - to jest jedna z największych imprez rekonstrukcyjnych w Polsce. U stóp katedry stanie niewielkie, piastowskie grodzisko, gdzie będzie można podejrzeć życie wczesnośredniowiecznej osady, czy zobaczyć walki wojów" - powiedział Gandurski.

Prezydent Gniezna Tomasz Budasz podkreślił, że poszerzanie oferty kulturalnej miasta przekłada się także na rozwój gospodarczy Gniezna.

"Coraz większa liczba turystów odwiedzających miasto – a przyczynia się do tego właśnie rozbudowany kalendarz atrakcji w sezonie letnim – przekłada się również na jego rozwój gospodarczy: hotele czy gastronomia to również miejscowe biznesy, dające mieszkańcom zatrudnienie. Oprócz tego cieszy, że coraz częściej słychać pozytywne głosy turystów i mieszkańców potwierdzających, że pierwsza stolica Polski to już nie tylko kościoły i muzea; że miasto wreszcie żyje – szczególnie latem" - powiedział.

Królewski Festiwal Artystyczny przygotował urząd miejski wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Gnieźnie, we współpracy ze stowarzyszeniami i podmiotami zewnętrznymi.(PAP)

rpo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL