I wojna światowa

13.06.2017

"Nieśmiertelni – węgierskie zwycięstwo pod Limanową, 1914" - pokaz filmu

13.06.2017 "Nieśmiertelni – węgierskie zwycięstwo pod Limanową" "Nieśmiertelni – węgierskie zwycięstwo pod Limanową"

Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie dr Tadeusz Skoczek, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury dr János Tischler, Fundacja Ars Creatori oraz Kino Luna zapraszają we wtorek 13 czerwca 2017 r. o g. 17.00 do Muzeum Niepodległości na specjalny pokaz filmu dokumentalnego "Nieśmiertelni – węgierskie zwycięstwo pod Limanową, 1914".

Autorem scenariusza i reżyserem trwającego 57 minut filmu jest Krisztián Bárány. Spotkanie poprowadzi Andrzej Brzoza, prezes Fundacji Ars Creatori.

Film nakreśla przebieg pierwszego roku I wojny światowej z punktu widzenia 9. Cesarsko-Królewskiego Pułku Huzarów grafa Nádasdyego – na podstawie relacji szeregowego Béli Ujhegyiego. Szacunek i entuzjazm dziecka wobec bohaterstwa ojca i jego towarzyszy stały się inspiracją do spisania wspomnień przez syna, Jánosa Ujhegyiego. Dzięki temu przetrwała pamięć o wydarzeniach, o których nie wspomniano nawet w dzienniku pułku.

Opracowaniem unikalnych wspomnień żołnierza, który od chwili wybuchu wojny walczył na pierwszej linii frontu, oraz zestawieniem ich z wynikami badań specjalistów zajął się scenarzysta i reżyser filmu.

Muzeum Niepodległości w Warszawie, al. Solidarności 62
Wtorek 13 czerwca 2017 r. o g. 17.00

Źródło: Muzeum Niepodległości

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL