Holokaust

30.03.2013 aktualizacja 11.08.2016

„Od Holokaustu do odrodzenia” - Marsz Żywych w Płońsku

Płońsk, ulica Płocka na początku XX w. Źródło: Urząd Miejski w Płońsku Płońsk, ulica Płocka na początku XX w. Źródło: Urząd Miejski w Płońsku

W środę, 10 kwietnia odbędzie się w Płońsku „Marsz Żywych”. Uroczystość upamiętni ofiary Holokaustu i przypomni postać pierwszego premiera Izraela – Dawida Ben Guriona. Weźmie w niej udział młodzież żydowska i płońska.

Pierwsza część uroczystości – „Pamiętamy o Holokauście” – rozpocznie się o g. 16 w hali MCSiR w Płońsku i potrwa około 40 minut. Około 16.40 zacznie się przemarsz ulicami Płońska. Uczestnicy „Marszu Żywych” przejdą spod hali na ulicę Wspólną, do miejsca, w którym urodził się pierwszy premier Izraela. Tam odbędą się uroczystości poświęcone Dawidowi Ben Gurionowi.

Do Płońska przyjedzie 500 uczestników „Marszu Żywych”
Od wielu lat młodzież z Polski i Izraela bierze udział we wspólnym marszu upamiętniającym ofiary Holokaustu na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W tym roku uczestnicy oświęcimskiego marszu odwiedzą również Płońsk – miasto dwóch kultur i narodów, w którym urodził się Dawid Ben Gurion.

Pamiętamy o Holokauście
O 16 w hali MCSiR przy ulicy Kopernika rozpocznie się spotkanie gości z zagranicy z płońską młodzieżą pod hasłem „Pamiętamy o Holokauście – nigdy więcej”. Uczestnicy tej części uroczystości przedstawią ideę Marszu Żywych, a także przypomną tragiczną historię likwidacji płońskiej społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej.

Płońszczanin – Dawid Ben Gurion
Na godzinę 16.40 zaplanowano marsz  – od hali sportowej na skwer im. Dawida Ben Guriona (ulica Wspólna) – urodzonego w Płońsku pierwszego premiera Izraela. Na ulicy Wspólnej uczestnicy marszu przedstawią m.in. biografię Ben Guriona i opowiedzą o jego roli w historii dwudziestu wieku.

Ważnym elementem tej części uroczystości będzie odsłonięcie na skwerze tablicy z imieniem Dawida Ben Guriona.

Uroczystości zakończą się około godziny 17.45.

Organizatorzy: Międzynarodowy „Marsz Żywych” i Urząd Miejski w Płońsku.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL