Inne

12.09.2017 aktualizacja 15.09.2017

16 i 17 IX „Polska - Skrzydła Chwały. Razem chronimy Rodzinę” - spotkanie z Husarią Rzeczypospolitej

16.09.2017 - 17.09.2017 „Polska - Skrzydła Chwały. Razem chronimy Rodzinę” „Polska - Skrzydła Chwały. Razem chronimy Rodzinę”

Historyczne inscenizacje, pokazy kunsztu jazdy konnej, prezentacje współczesnych jednostek wojskowych, grup rekonstrukcyjnych i proobronnych, koncerty, przedstawienia, gry i zabawy, salwy armatnie złożą się na program dwudniowego pikniku rodzinnego „Polska - Skrzydła Chwały. Razem chronimy Rodzinę”.

16 i 17 września warszawski Fort Bema zmieni się w pole potyczek i utarczek zbrojnych. Czy szarża husarii rozbije blok pikinierów i muszkieterów? Będzie można odwiedzić towarzysza husarskiego i zerknąć, jak mieszka w swojej polowej stancyji. Zobaczyć, jak obozuje rajtaria i piechota cudzoziemska, jak manewruje na placu ćwiczeń oraz buduje swój obóz. Odbędą się pokazy kunsztu władania kopią husarską, sprawności piechoty hajduckiej, muszkieterskiej i pikinierskiej, egzercerunków pancernych i rajtarów, oraz szarże Husarii! Ale nie samą wojaczką człowiek żyje, zatem obok obozowiska znajdą się kramy rzemieślnicze i kupieckie z rękodziełem oraz warsztatami pracy. Do tego prezentacje współczesnych jednostek Wojska Polskiego i Żandarmerii Wojskowej. Znajdą się zarówno pojazdy bojowe, jak i wyposażenie taktyczne.

Nie zabraknie musztry paradnej Orkiestry Wojskowej oraz żołnierskiej grochówki, a Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa podstawi ambulans do poboru krwi. Najmłodsi uczestnicy imprezy, w przerwach bitewnych potyczek, będą mogli skorzystać ze strefy zabaw rodzinnych, gdzie będzie można i z łuku strzelić, i fechtunku spróbować, inne atrakcje również się znajdą. Wszystko w jednym miejscu, w centrum Warszawy.

„Polska Skrzydła Chwały” to spotkanie dla całych rodzin. Wydarzenie ma pobudzić zainteresowanie polską historią pokazaną w sposób żywy i interesujący. Inscenizacje, a także imprezy towarzyszące, mają posłużyć do inspiracji do większej aktywności i odpowiedzialnego włączania się w życie rodzin, społeczności lokalnych oraz całego kraju.

W czasie Potopu Szwedzkiego Rzeczpospolita była targana zdradami, łupiona i niszczona przez obce wojska. Znaleźli się jednak jej obrońcy, którzy wbrew wszystkiemu stanęli przy najjaśniejszej Rzeczpospolitej. Klasztor Jasnogórski obronił się, król Jan Kazimierz powrócił ze Śląska i szykował się do Ślubów Lwowskich, Czarniecki gromił nieprzyjaciół w kolejnych potyczkach. Na kanwie tych wydarzeń organizatorzy  zapraszają na spotkanie z historią i rekonstruktorami oraz kontynuatorami chwalebnych tradycji wojskowych. Husaria była niezwyciężoną polską formacją. Była połączeniem odwagi i determinacji żołnierzy, geniuszu strategicznego oraz najnowszej myśli technicznej. Nikt inny w historii świata, nie stworzył tak skutecznego oręża. Dlatego tak bardzo warto się z nią bliżej zapoznać!

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Skrzydła Chwały, we współpracy z Urzędem Dzielnicy Bemowo, Agencją Mienia Wojskowego, Departamentem Edukacji, Kultury i Dziedzictwa w Ministerstwa Obrony Narodowej, Związkiem Dużych Rodzin 3+, Fundacją Cyryla i Metodego – Tato.net, Fundacją Mamy i Taty.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Historia, wSieci Historii, Dzieje.pl, Historia.org, Polska Zbrojna Historia.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki wsparciu Partnerów, a są nimi: Poczta Polska S.A., PWPW S.A., Fundacja KGHM, Fundacja PZU, Agencja Mienia Wojskowego, Gaz System S.A..

Program wydarzenia:

16 września 2017 (sobota), godz. 12.00 – 19.00 – Fort Bema:

Pokazy z udziałem Husarii: przegrupowania, egzercerunki, konkursy sprawności jeździeckiej, turniej husarski, zajęcia dla rodzin.

Spotkania w obozowisku - polowej stancyji. Atrakcje historyczne, prezentacje rzemieślnicze.

Inscenizacje Historyczne:

- Wkroczenie wojsk szwedzkich do Polski podczas Potopu Szwedzkiego,

- Bitwa piechoty i zdobycie mostu bronionego przez piechotę polską z największą w Polsce salwą armatnią,

- Potyczki i bitwy Polaków z wojskami szwedzkimi.

- Decydująca Bitwa – szarże Husarii.

Pokaz strzelania z armatek i broni czarnoprochowej.

Atrakcje dla dzieci m.in. zajęcia z końmi, strefa rodzinna, strefa zabaw zręcznościowych.

Pokazy współczesnego sprzętu wojskowego.

Pokaz jednostek Wojska Polskiego.

Przedstawienie teatralne: „Śluby Lwowskie króla Jana II Kazimierza” – punkt zwrotny Potopu Szwedzkiego.

Koncerty i występy.

17 września 2017 (niedziela), godz. 10.00 – 15.00 – Fort Bema:

Pokaz kunsztu Husarii i muszkieterów: manewry w szykach, egzercerunki, pokaz jazdy w wykonaniu Husarii, salwy muszkieterów, najazdy, przegrupowania, kontramarsze. Pokaz piechoty hajduckiej

Spotkania w obozowisku - polowej stancyji. Atrakcje historyczne, prezentacje rzemieślnicze.

Gonitwy do pierścienia: turniej z pokazem strzeleckim: łuczniczy i pistoletowy.

Inscenizacja Historyczna: Decydująca Bitwa – szarże Husarii. Salwy muszkieterów. Zdobycie szańców szwedzkich.

Msza św. polowa po łacinie. Uczczenie 361 rocznicy Ślubów Króla Jana II Kazimierza.

Przedstawienie teatralne: „Śluby Lwowskie króla Jana II Kazimierza” – punkt zwrotny Potopu Szwedzkiego.

Atrakcje dla dzieci m.in. zajęcia z końmi, strefa rodzinna, strefa zabaw zręcznościowych.

Koncerty i występy.

Miejsce wydarzenia: Fort Bema, 01-494 Warszawa, ul. Waldorffa 41

Szczegółowy program na stronie Fundacji Skrzydła Chwały; zapowiedź wydarzenia w serwisie YouTube.

Fundacja Skrzydła Chwały - powstała 23 kwietnia 2014 roku. Fundamentem powstania Fundacji, była działalność założycieli Fundacji wśród ojców i oraz chęć zwrócenia uwagi na kluczową rolę ojców w rodzinach. Pomysłodawcom i założycielom Fundacji przyświeca idea aktywizacji ojców poprzez odwołanie się do ich odpowiedzialności i odwagi, a także odniesieniu się do chwalebnych wzorców z historii Polski, w szczególności do ostatnich rycerzy Europy – polskich Husarów.

Więcej o Fundacji i zrealizowanych projektach na www.skrzydlachwaly.org

Źródło: Fundacja Skrzydła Chwały

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL