Inne

10.05.2013 aktualizacja 11.08.2016

Rozpoczyna się Festiwal Łódź Czterech Kultur

Spektakl "Big Bang" francuskiej grupy teatralnej Plasticiens Volants zainauguruje w piątek wieczorem teatralną część kolejnej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur. W programie tegorocznej imprezy, która potrwa do 19 maja, znalazły się nie tylko przedstawienia teatralne ale również koncerty, instalacje artystyczne na łódzkich ulicach i podwórkach.

Od 2010 roku impreza zastępuje Festiwal Dialogu Czterech Kultur, ale nadal prezentuje kultury: polską, żydowską, niemiecką i rosyjską - tworzące historię wielokulturowej Łodzi. Dyrektor festiwalu, reżyser Zbigniew Brzoza podkreśla, że większość wydarzeń przygotowanych zostało z myślą o Łodzi i mają one służyć budowaniu tożsamości mieszkańców miasta.

W piątek wieczorem swoje najnowsze przedstawienie pokaże Plasticiens Volants. "Big Bang" to poetycki show, podczas którego aktorzy opowiedzą historię stworzenia świata za pomocą gigantycznych balonów, efektów pirotechnicznych, świetlnych i dźwiękowych. Do najbardziej spektakularnych pokazów francuskiego zespołu należy m.in. ceremonia zamknięcia olimpiady w Barcelonie.

Od 2010 roku impreza zastępuje Festiwal Dialogu Czterech Kultur, ale nadal prezentuje kultury: polską, żydowską, niemiecką i rosyjską - tworzące historię wielokulturowej Łodzi. Dyrektor festiwalu, reżyser Zbigniew Brzoza podkreśla, że większość wydarzeń przygotowanych zostało z myślą o Łodzi i mają one służyć budowaniu tożsamości mieszkańców miasta.

Wcześniej znana i ceniona artystka Joanna Rajkowska, autorka m.in. palmy na rondzie de Gaulle'a w Warszawie, rozpocznie pracę w ramach projektu "Diamenty Łodzi", polegającego na przetwarzaniu w dzieła sztuki fasad zrujnowanych łódzkich kamienic. Pomysł polega na wyłożeniu, od strony podwórka, murów jednej z kamienicy przy ul. Piotrkowskiej, mozaiką z drobnych fragmentów luster. Artystka połączy siły z zespołem remontującym budynek, a wspólne prace będą trwały rok - do kolejnej edycji festiwalu.

Wśród gości festiwalu będą także m.in.: reżyser teatralny, laureat Paszportu "Polityki" Krzysztof Garbaczewski, izraelska pieśniarka Sara Teneberg-Bialas oraz jej uczeń Karsten Troyke, którzy zaśpiewają żydowskie pieśni razem z uczniami łódzkich szkół artystycznych, a także Boris Malkovsky (akordeon) i Raphael Rogiński (gitara), którzy wystąpią z koncertem muzyki Żydów z Odessy.

Ze spektaklem "Tralfamadoria" wystąpi tancerka i choreografka Izabela Chlewińska, a musical "Wozak i król" oparty na "Zmierzchu" Izaaka Babla pokaże rosyjski teatr Swobodnoje Prostranstwo; przewidziano też projekcje etiud filmowych o Łodzi, prezentacje multimedialne i koncerty młodych muzyków.

Na festiwalu wystąpi także Teatr Ósmego Dnia, który w ramach cyklu "Podwórka" pokaże projekt "Zgierska 38". Opowiada on historię bałuckiego podwórza, wyłaniającą się ze wspomnień z dzieciństwa jego mieszkańców. Spektakl będzie połączeniem teatru, wideoinstalacji, muzyki, słowa i światła.

Wszystkie festiwalowe imprezy są bezpłatne, ale wprowadzono na nie internetowe zapisy. Odbywać się będą m.in. w centrum miasta, przy ulicach: Piotrkowskiej i Zgierskiej, w podwórkach kamienic, Manufakturze, ogrodzie Pałacu Poznańskiego. (PAP)

jaw/ szu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL