Kultura i sztuka po 1989 roku

16.06.2017

Toruński Festiwal Książki potrwa do soboty

Do soboty potrwa Toruński Festiwal Książki. Wydarzenie rozpoczęło się tydzień temu, a w czwartek 15 czerwca odbyły się kolejne spotkania autorskie i warsztaty dla dzieci. W mieście gościli już m.in. prof. Wojciech Roszkowski, Jacek Hugo-Bader i Mirosław Wlekły.

W czwartek w toruńskim Domu Organizatora można było się spotkać i porozmawiać z Krzysztofem Przegiętką, autorem książki o toruńskim dzwonie Tuba Dei. Literat jest jednocześnie czynnym dzwonnikiem. Po południu w mieście gościł Jakub Żulczyk - autor bestsellerowych powieści "Radio Armageddon" i "Ślepnąc od świateł" oraz scenariusza serialu kryminalnego "Belfer". W trakcie festiwalu promował nową książkę "Wzgórze psów". Do godziny 20.00 potrwa Jarmark Książki w Dworze Artusa. Wieczorem zaplanowano "Pojedynek Gentelmanów", czyli spotkanie z dwoma twórcami powieści kryminalnych - Marcinem Wrońskim i Ryszardem Ćwirlejem.

"W tym roku festiwal przeszedł spore zmiany. Chcieliśmy zrobić festiwal w 5D, tak aby publiczność mogła literaturę posłuchać, zobaczyć, ale i poczuć, dotknąć, a nawet posmakować. Zmieniliśmy więc termin z jesiennego na letni, po to aby wyprowadzić literaturę z instytucji; dodaliśmy też wiele atrakcji okołoliterackich. Co ciekawe, część spotkań odbywa się w niezwykłych miejscach w plenerze (dach CSW, amfiteatr Teatru Baj Pomorski, podziemia Zamku Krzyżackiego). Po raz pierwszy festiwal zyskał także temat przewodni. W tym roku jest nim historia, ale w bardzo szerokim rozumieniu. Nie tylko jako nauka, ale także jako umiejętność snucia opowiadania" - powiedział PAP koordynator festiwalu Łukasz Wudarski z Dworu Artusa.

Festiwal odbywa się w Toruniu po raz 23. Organizatorzy zakładają promowanie literatury – poprzez spotkania autorskie, dyskusje, warsztaty, kiermasze i inne imprezy poświęcone książkom.

Inauguracja tegorocznego festiwalu odbyła się w czwartek 8 czerwca, a jej gościem był historyk prof. Wojciech Roszkowski, który w 2016 r. wydał książkę o starożytności "Świat Chrystusa". W tym roku na imprezie pojawił się również Mirosław Wlekły, autor biografii "Tu byłem - Tony Halik". Dwa dni później o swoich dziełach opowiadali Magdalena Grzebałkowska, autorka książek dokumentalnych, m.in. "Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego" i "Beksińscy. Portret podwójny" oraz Jacek Hugo-Bader, dziennikarz i autor reportaży "Biała gorączka", "W rajskiej dolinie wśród zielska" czy "Dzienników kołymskich". W Toruniu pojawiło się również wielu uznanych pisarzy książek dla dzieci.

W najbliższy piątek i sobotę w ramach TFK odbędą się jeszcze spotkania m.in. z Januszem Traczykowskim, dziennikarzem i autorem publikacji "Duchy Akropolu" – o Polakach w greckim ruchu oporu, laureatem nagrody Nike 2004 Wojciechem Kuczokiem, autorami książek kryminalnych o profesorowej Szczypaczyńskiej – Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim (spotkanie odbędzie się plenerze w Amfiteatrze Teatru Baj Pomorski) oraz Elżbietą Cherezińską, piszącą powieści historyczno-fantastyczne, których akcja jest osadzona we wczesnym średniowieczu.

Na sobotę 17 czerwca zaplanowano warsztaty średniowiecznych technik pisarskich dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Wydarzenie zwieńczy koncert pieśni flisaczych na scenie na Wiśle.

Tomasz Więcławski (PAP)

twi/ karo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL