Kultura i sztuka po 1989 roku

25.09.2017

„Tydzień Zakazanych Książek” - od 25 września do 1 października

25.09.2017 - 01.10.2017 „Tydzień Zakazanych Książek” „Tydzień Zakazanych Książek”

Od 25 września do 1 października w Europejskim Centrum Solidarności trwać będzie „Tydzień Zakazanych Książek”. W ramach wydarzeń pt. „KULTURA KONTRA CENZURA” odbędą się debaty, wystawy, zajęcia dla licealistów i pokazy filmowe o Jerzym Giedroyciu. Jednym z partnerów wydarzenia jest Muzeum Historii Polski.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „Kultura”. 70 lat temu w Rzymie ukazał się pierwszy numer miesięcznika polityczno-literackiego „Kultura”. Założycielem jednego z najaktywniejszych ośrodków polskiej emigracji – Instytutu Literackiego, gdzie mieściła się redakcja „Kultury” oraz Zeszytów Historycznych – był Jerzy Giedroyc. „Kultura” była wydawana nieprzerwanie, aż do śmierci redaktora, w 2000 roku. Była przestrzenią wymiany myśli i oddziaływania na Polaków nie tylko na emigracji, ale i w kraju.

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku we współpracy z Instytutem Książki i  Stowarzyszeniem Instytut Literacki Kultura oraz Muzeum Historii Polski organizuje szereg wydarzeń w całości poświęconych „Kulturze” oraz życiu i działalności Jerzego Giedroycia. Na uczestników Tygodnia Zakazanych Książek czeka między innymi wystawa fotograficzna „Dom i ludzie…” przygotowana przez Instytut Literacki, debata pt. „Strateg z Maison Laiffite – aktualność myśli Jerzego Giedroycia” z udziałem historyka Sławomira M. Nowinowskiego, producenta filmowego Mirosława Chojeckigo, autorki biografii Jerzego Giedroycia Magdaleny Grochowskiej i publicysty Wojciecha Sikory oraz pokaz filmowy „Kim był Jerzy Giedroyc” w reż. Marka Drążewskiego.

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia „KULTURA KONTRA CENZURA” oraz program dostępne są na stronie Europejskiego Centrum Solidarności.

Źródło: MHP

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL