Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

22.11.2016

Wykład „Kino polskie i jidysz w 20-leciu międzywojennym: Unia personalna” w POLIN

W czwartek, 24 listopada, o godz. 18.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się wykład dr. Iwony Kurz „Kino polskie i jidysz w 20-leciu międzywojennym: Unia personalna”. Wstęp wolny.

Międzywojenna Warszawa była jednym z najważniejszych ośrodków produkcji kina w języku jidysz. Adresowane ono było do masowej publiczności od Odessy do Berlina, a także do diaspory w Stanach Zjednoczonych. Popularnością cieszył się musical Judeł gra na skrzypcach (1936) Józefa Greena i Jana Nowiny-Przybylskiego, doceniano walory artystyczne Dybuka Michała Waszyńskiego.

Jednocześnie ci sami twórcy – producenci (Aleksander Hertz, Józef Green, Leo Forbert), reżyserzy (Michał Waszyński, Aleksander Ford, Józef Lejtes, Konrad Tom, Leon Trystan, Henryk Szaro) i przedstawiciele innych zawodów filmowych – stanowili istotną siłę w polskim przemyśle filmowym tego okresu. Jakie były konsekwencje tej szczególnej unii personalnej, jej wpływ na dynamikę rozwoju obu kinematografii, i jakie pojawiły się napięcia w obrębie tego układu?

Wykład poprowadzi dr hab. Iwona Kurz – historyczka nowoczesnej kultury polskiej, badaczka kultury wizualnej, filmoznawczyni, od 2012 dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się historią nowoczesnej kultury polskiej ujmowanej przez pryzmat obrazu, antropologią kultury wizualnej oraz problematyką ciała i gender.

Kolejne wykłady z cyklu Na pograniczu dwóch światów:

- 15 grudnia: „Miasto podzielone i miejsca wspólne” – dr Alina Molisak

- 19 stycznia 2017 r.: „Żydzi i psychoanaliza” - prof. Paweł Dybel

Źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL