XIX wiek

08.09.2017

II turniej wiedzy o Warszawie w Domu Spotkań z Historią

"Warszawa w rozumie" "Warszawa w rozumie"

14 miłośników stolicy ma szansę zakwalifikować się do II turnieju wiedzy o historii miasta, głównie XX w., pt. "Warszawa w rozumie". Eliminacje do turnieju odbędą się w weekend. To ukłon w stronę osób mających dużą wiedzę o mieście - mówią organizatorzy z Domu Spotkań z Historią.

"Rok temu po raz pierwszy zorganizowaliśmy turniej +Warszawa w rozumie+ w ramach obchodów 10-lecia istnienia Domu Spotkań z Historią. I okazało się, że cieszył się on bardzo dużym zainteresowaniem. Przyszło wiele osób zarówno pragnących wziąć udział, jak i jako publiczność, więc pomyśleliśmy, że warto kontynuować tę inicjatywę. Być może turniej wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń DSH" - opowiadała PAP koordynatorka turnieju Kinga Sochacka.

Jak zaznaczyła, turniej jest pewną "wypadkową" programu Domu Spotkań z Historią i tego, że tematy varsavianistyczne cieszą się dużym zainteresowaniem. "Jest naprawdę wiele osób, które mają szeroką wiedzę na temat historii naszego miasta, tego jak się zmieniało, jak wyglądało w latach 20., po wojnie, co zostało odbudowane, a co wręcz przeciwnie. I ten teleturniej to taki ukłon w stronę osób, które naprawdę mają dużą wiedzę i mają szansę z nią do nas przyjść i pochwalić się podczas turnieju" - podkreśliła Sochacka.

W turnieju może wziąć udział każda osoba pełnoletnia, z wyłączeniem zawodowych varsavianistów i licencjonowanych przewodników. Eliminacje odbędą się 9 i 10 września w Domu Spotkań z Historią. "Zainteresowani otrzymają tablet z 60 pytaniami zamkniętymi. 14 osób, które w ciągu 120 sekund odpowiedzą na najwięcej pytań zakwalifikuje się do turnieju" - mówiła.

Będzie się on składał z trzech rund. "W pierwszej 14 uczestników odpowie na cztery losowo wybrane pytania. Ośmiu, którzy otrzymają największą liczbę punktów przejdzie do drugiej rundy. Przygotowane przez siebie pytania będą w niej zadawać zaproszeni przez nas goście - varsavianiści i autorzy książek o Warszawie - Jerzy S. Majewski, Beata Chomątowska, Lidia Pańków i Grzegorz Piątek" - relacjonowała koordynatorka.

Z tej ósemki czwórka przejdzie do rundy trzeciej, finałowej, w której będą cztery kategorie pytań, w tym jedna określana przez organizatorów mianem "muzycznej". "Pytania zostały przygotowane przez członków jury, czyli Ryszarda Mączewskiego, Jarosława Zielińskiego i zespół Domu Spotkań z Historią. W związku z tym, że będą także pytania muzyczne gościć będziemy Trupę Teatralną - Warszawiaki. Pytania będą często ilustrowane zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi, fragmentami filmów. Staramy się bowiem, by było to atrakcyjne nie tylko dla uczestników turnieju, ale także publiczności" - powiedziała Sochacka.

"Dom Spotkań z Historią koncentruje się głównie na XX-wiecznej historii Warszawy, ale podczas turnieju sięgniemy także do wieku XIX. Pytania generalnie będą dotyczyły zarówno Warszawy, której już nie ma, jak i miasta nadal istniejącego. Będą dotyczyły okresu przedwojennego i powojennego, czyli PRL, ale również lat 90. Więc to naprawdę duże spektrum. Pytania nie są jakoś bardzo specjalistyczne, bo chodzi tak naprawdę o to, by to była dobra zabawa, ale bez wątpienia są dla osób, które się po prostu historią Warszawy interesują" - mówiła koordynatorka.

Drugą edycję podobnie jak w roku ubiegłym poprowadzi Janusz Weiss, gospodarz programu "Miliard w rozumie", który ukazywał się w TVP przez prawie 10 lat. "Mamy naprawdę atrakcyjną nagrodę ufundowaną przez Aeroklub Warszawski, to przelot Cessną nad miastem co wydaje się idealnym prezentem dla każdego miłośnika stolicy" - zaakcentowała Sochacka.

"Chodzi nam o to, by pokazać, że historia Warszawy jest fascynująca i +zarażać nią+. Podczas naszej pracy widzimy +głód wiedzy+ mieszkańców o stolicy. I chcemy go +zaspokoić+ w takiej ciekawej formie turnieju. Można w nim wziąć udział nie tylko jako uczestnik, ale i obserwator, ponieważ wszystkie pytania będą wyświetlane na dużym ekranie i w ten sposób publiczność również może na nie sama odpowiedzieć, pogłębić swoją wiedzę. Staramy się by ta formuła była atrakcyjna dla wszystkich. Sam turniej odbędzie się 17 września na skwerze u zbiegu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia. Jeżeli pogoda nie dopisze przeniesiemy się do Domu Spotkań z Historią" - dodała koordynatorka turnieju. (PAP)

akn/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL