Druga Rzeczpospolita

18.05.2017 aktualizacja 25.07.2017

IPN: gra edukacyjna "Awans. Zostań marszałkiem Polski” powraca po latach

Gra planszowa IPN "Awans. Zostań marszałkiem Polski" Gra planszowa IPN "Awans. Zostań marszałkiem Polski"

Gra edukacyjna IPN „Awans. Zostań marszałkiem Polski” powraca po latach w nowej odsłonie – premiera gry w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

IPN zaprasza na podwójną premierę gry w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Pierwsza odbędzie się 24 maja o godzinie 10.00 w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, a druga 25 maja, także o godzinie 10.00, w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

„Awans. Zostań marszałkiem Polski” to gra planszowa, która zapoznaje ze stopniami obowiązującymi w Wojsku Polskim w 1939 r. Jej pierwsze wydanie było jednym z elementów obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Karol Madaj z Biura Edukacji Narodowej IPN, twórca gry, wspomina: „Pamiętam konferencję prasową, na której »Awans« prezentował ówczesny prezes IPN prof. Janusz Kurtyka. Prezes Kurtyka wcześniej osobiście zgodził się na wydanie gry i na taką nietypową dla IPN formułę edukacyjną. To było pierwsze pudełko gry planszowej z logo Instytutu Pamięci Narodowej. Do dziś już prawie pół miliona gier edukacyjnych IPN trafiło w ręce uczniów, rodziców i nauczycieli z Polski i całego świata”.

Gry edukacyjne IPN cieszą się niesłabnącą popularnością. Pierwsze wydanie gry „Awans” odbiegało jednak od wysokich standardów graficznych wypracowanych w późniejszych grach IPN. „Wychodząc naprzeciw zgłaszanym postulatom, przygotowaliśmy całkowicie nowe wydanie »Awansu«. Gra została rozszerzona – do dotychczasowych talii z naramiennikami wojsk lądowych i Marynarki Wojennej dołączono talię ze stopniami sił powietrznych” – podkreśla Łukasz Pogoda z Biura Edukacji Narodowej IPN, koordynator wydania gry. Zmodyfikowano także zasady gry, dodając specjalne karty Żandarmerii Wojskowej oraz wariant dla trzech graczy.

„Gra »Awans. Zostań marszałkiem Polski« została także całkowicie przeprojektowana graficznie – na kartach przedstawiono m.in. zdjęcia oryginalnych naramienników z zasobów Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Marynarki Wojennej. Szczególnie zadowolony jestem z dołączonego do gry opracowania, które zawiera bogato ilustrowany i mam nadzieję przejrzysty przewodnik po polskich mundurach wojskowych sprzed II wojny światowej” – tłumaczy dr Tomasz Ginter z Biura Edukacji Narodowej IPN, autor nowej oprawy wizualnej.

Istotnym uzupełnieniem gry jest galeria 17 postaci – bohaterów Września 1939 r. Biogramom towarzyszą nie tylko portrety, ale także informacje pozwalające odczytać stopień i odznaczenia osoby przedstawionej na fotografii. Autorzy gry mają nadzieję, że dzięki temu opracowaniu każdy będzie potrafił analizować zdjęcia przedwojennych oficerów i przekona się, że na najsłynniejszych zdjęciach Witolda Pileckiego wcale nie jest on rotmistrzem…

Gra „Awans” będzie dostępna w sprzedaży m.in. podczas Warszawskich Targów Książki w Warszawie, które odbywają się w dniach 18–21 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie (PGE Narodowy), w punktach sprzedaży IPN oraz dobrych sklepach z grami planszowymi.

Źródło: IPN

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL