Inne

07.04.2016 aktualizacja 18.07.2016

Prof. Wojciech Nowak ponownie rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prof. Wojciech Nowak został w czwartek ponownie wybrany rektorem najstarszej polskiej uczelni, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wśród najważniejszych zadań w kolejnej kadencji wymienił rozwój uczelni i szkolnictwa wyższego w Polsce, jakość kształcenia oraz internacjonalizację studiów.

Prof. Nowak zdobył 147 głosów elektorskich. Jego konkurent - prof. Jerzy Szwed z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej 45 głosów.

"Rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój" – mówił dziennikarzom o najważniejszym wyzwaniu, jakie stoi przed uniwersytetem prof. Nowak. "Nie boimy się konkurencji, jesteśmy na nią dobrze przygotowani i mamy plan strategicznego działania, nie boimy się, że będzie mniej studentów. Gigantycznie ważną sprawą będzie jakość kształcenia i rozwój szkolnictwa wyższego w Polsce, bo stoimy na zakręcie" – mówił rektor UJ.

Jak zauważył w 2020 r. przypadnie apogeum niżu demograficznego, a w kraju działa ponad 400 uczelni. "Z tym na szczeblu ministerialnym państwo musi się zmierzyć i my się w ten proces zmian wpiszemy. Jestem spokojny, że uniwersytet tą drogą, którą idzie będzie szedł dalej i rozwój będzie jeszcze większy" – powiedział prof. Nowak. Dodał, że konieczna jest "internacjonalizacja" studiów i wprowadzenie systemu stypendialnego dla studentów z Europy Zachodniej. "Kiedy my wysyłamy studentów na najlepsze uniwersytety europejskie czy amerykańskie, oni tam dostają stypendia. U nas jest to niemożliwe i to musimy zmienić na etapie ministerialnym. Musi być pula pieniędzy na bilateralną wymianę studentów, doktorantów i naukowców. Niech te pieniądze będą kontrolowane przez X osób, ale niech tak się dzieje" – dodał.

Rektor zapowiedział, że po zakończeniu budowy m.in. obiektów Wydziału Chemii oraz Instytutu Nauk Geologicznych, na III Kampusie UJ trzeba rozpocząć tworzenie infrastruktury sportowej i budowę przynajmniej jednego akademika, choć jak zauważył zdobycie pieniędzy budżetowych na ten cel będzie trudne.

Prof. Nowak jest rektorem UJ od 2012 r. Wcześniej był prorektorem uczelni ds. Collegium Medicum, prodziekanem i dziekanem Wydziału Lekarskiego.

Od 2004 do 2008 roku kierował Katedrą Anatomii UJ CM. Przez wiele lat był również związany z I Katedrą Chirurgii Ogólnej UJ CM. W latach 2003-2008 sprawował funkcję zastępcy Ordynatora Oddziału Klinicznego Kliniki Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej Szpitala Uniwersyteckiego. Zainteresowania naukowe urodzonego w 1949 roku naukowca skupiają się wokół: chirurgii endokrynologicznej, ultrasonografii w chirurgii, chirurgicznego leczenia nowotworów przewodu pokarmowego, problematyki raka piersi oraz transplantologii.

Prof. Wojciech Nowak jest 305. rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego.(PAP)

wos/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL