Mordechaj Gebirtig - wywodzący się z krakowskiego Kazimierza poeta i kompozytor - jest bohaterem filmu muzyczno - dokumentalnego, którego prapremiera odbędzie się w sobotę wieczorem w Krakowie.
W tym roku mija 70 lat od śmierci Gebirtiga, który został zamordowany przez Niemców na ulicy krakowskiego getta w trakcie deportacji Żydów do obozu śmierci w Bełżcu. „Chcemy odświeżyć pamięć o tej postaci i pokazać, że mamy wspaniałego krakowianina, znanego na świecie głównie za sprawą muzyki i pieśni, które do dziś są na całym świecie śpiewane” - powiedziała PAP producent filmu, prezes Wiedeńsko- Krakowskiego Stowarzyszenia Kultury w Wiedniu Zofia Beklen.
Prapremierowy pokaz filmu „Mordechaj Gebirtig czyli Bądź zdrów mój Krakowie” odbędzie się w Fabryce Emalia Oskara Schindlera - oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Mordechaj Gebirtig wł. Bertig (1877-1942) urodził się w Krakowie, pochodził z ubogiej rodziny, z zawodu był stolarzem. Obdarzony talentem artystycznym, grywał w amatorskim teatrze żydowskim, pisał wiersze oraz piosenki, kołysanki i duety sceniczne, które były szlagierami żydowskich teatrów rewiowych.
Autorem scenariusza i reżyserem godzinnego dokumentu jest Piotr Szalsza. Film to opowieść o życiu Gebirtiga. Po raz pierwszy zostaną w nim pokazane rękopisy utworów literackich poety przechowywane w Archiwum Moreshet w Izraelu. O Gebirtigu mówią m.in. wybitny dramaturg izraelski Joshua Sobol, reżyser dyrektor Yiddishpiel Theatre Szmuel Acmon, historyk prawa i państwa polskiego prof. Stanisław Grodziski (UJ), badaczka przeszłości teatru i dramatu żydowskiego na ziemiach polskich dr Mirosława Bułat (UJ).
Zdjęcia do filmu były realizowane w Krakowie oraz w Izraelu, wykorzystano także materiały archiwalne. Uzupełnieniem wątku dokumentalnego jest prezentacja dziewięciu pieśni Gebirtiga w wykonaniu artystek „Piwnicy pod Baranami”: Oli Maurer, Tamary Kalinowskiej, Beaty Czerneckiej i Kamili Klimczak oraz aktorki Agnieszki Płoszajskiej. W postać poety wciela się Czesław Wojtała. Utwory muzyczne zostały wykonane we współczesnych aranżacjach.
Producentami filmu są: TVP Kraków i Wiedeńsko - Krakowskie Stowarzyszenie Kultury. Realizację projektu współfinansowała Unia Europejska, która przeznaczyła na ten cel 55 tys. euro w ramach programu „Europa dla obywateli”. Partnerami projektu EU są: Niemiecko - Polskie Stowarzyszenie Frankońskie z siedzibą w Norymberdze oraz ze strony polskiej Piwnica Pod Baranami. Wsparcia finansowego udzieliły austriackie ministerstwa kultury oraz spraw zagranicznych.
Po pokazie w Krakowie film będzie prezentowany także w: Warszawie (2 września), Radomiu (4 września), Wiedniu (17 października), Bydgoszczy (21 października), Krakowie (25 października, Fabryka Schindlera), i Norymberdze (9 listopada), a w 2013 r. w innych krajach europejskich, Izraelu oraz Stanach Zjednoczonych.
„Zainteresowanie tym dokumentem jest bardzo duże. Przygotowaliśmy wersję filmu niemiecką oraz angielską. Chcemy, by zobaczyli go zwłaszcza ludzie młodzi w myśl przesłania +wybaczyć, ale nie zapomnieć+” - mówiła Zofia Beklen. Wiedeńsko - Krakowskie Stowarzyszenie Kultury przygotowało film w wersji DVD i CD, które będą przekazywane instytucjom pracującym z młodzieżą (uniwersytetom, szkołom) oraz bibliotekom muzycznym na świecie.
Mordechaj Gebirtig wł. Bertig (1877-1942) urodził się w Krakowie, pochodził z ubogiej rodziny, z zawodu był stolarzem. Obdarzony talentem artystycznym, grywał w amatorskim teatrze żydowskim, pisał wiersze oraz piosenki, kołysanki i duety sceniczne, które były szlagierami żydowskich teatrów rewiowych. Drukiem ukazały się m.in. „Folkstimlech” („Na ludową nutę”) i zbiór „Majne lider” („Moje pieśni”). Tytuł filmu to cytat z wiersza Gebirtiga, a zarazem z tablicy pamiątkowej umieszczonej na domu w którym mieszkał, przy ul. Berka Joselewicza 5 w Krakowie. (PAP)
wos/ ls/