Kultura i sztuka po 1989 roku

09.08.2017

Chiny: kasowy rekord wszech czasów filmu "Wolf Warrior 2"

Patriotyczny film zainspirowany akcjami ewakuacyjnymi chińskich cywilów z Libii i Jemenu stał się największym sukcesem kasowym w historii kinematografii ChRL. Do środy film akcji pt. "Wolf Warrior 2" zarobił ponad 3,4 mld juanów (ok. 507 mln dolarów).

Jak podała AP, obraz "Wolf Warrior 2" wyprzedził tym samym dotychczasowego lidera chińskiego box-office'u komedię fantastyczną "Syrena" z 2016 r. w reżyserii Stephena Chow z Hongkongu.

Film "Wolf Warrior 2" ukazuje byłego żołnierza sił specjalnych, który walczy wszelkimi sposobami przeciwko buntownikom i najemnikom w Afryce, aby ocalić życie Chińczyków. Chińskie media podają, że fabuła filmu odwołuje się do akcji ewakuacyjnych chińskich cywilów z Libii i Jemenu, w których pomagało wojsko.

Państwowe media w Chinach poinformowały, że bilety w kinach są wyprzedane, a publiczność urządza po projekcjach owacje na stojąco. Oficjalna agencja prasowa Xinhua podała, że film "podbił serce narodu".

Jak informuje AP, bywalcy kin szczególnie chwalą sobie "wbijające w dumę sceny walk oraz grę głównego aktora Wu Jinga, który jest artystą wojskowym i reżyserem filmu".

"Temat patriotyzmu jest dobry i wzbudził nasze patriotyczne uczucia" - powiedział mediom przedstawiciel spółki medialnej Zhao Yunkun. "Czuję się bardzo dumny z potężnych Chin i z bycia Chińczykiem" - dodał.

Film w reżyserii Wu Jinga był wyświetlany także w ubiegłym tygodniu podczas obchodów 90. rocznicy powstania Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Pierwszy część cyklu z 2015 r. pt. "Wolf Warrior" również opowiadała o przygodach byłego żołnierza służb specjalnych. Przyniosła wpływy z biletów w wysokości ok. 500 mln juanów (blisko 75 mln dolarów).(PAP)

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL