Kultura i sztuka po 1989 roku

13.06.2017

Edward Norton gwiazdą 7. edycji Transatlantyk Festival

Amerykański aktor Edward Norton będzie gwiazdą 7. edycji Transatlantyk Festival w Łodzi. W ramach imprezy organizowanej w Łodzi od 14 do 21 lipca widzowie będą mogli spotkać się z gościem festiwalu i obejrzeć filmy z jego udziałem.

"Jedna z sekcji Festiwalu będzie obejmowała trzy filmy: +Lęk pierwotny+, +Fight Club+ (czyli +Podziemny krąg+) i +Birdman+. Oprócz tego, że to bardzo dobre i warte obejrzenia produkcje, łączy je coś jeszcze - gra w nich gość specjalny 7. edycji Festiwalu - Edward Norton" - poinformowała we wtorek dyrektor programowa Transatlantyk Festival Joanna Łapińska.

Jak podkreślił dyrektor i twórca festiwalu Jan A.P. Kaczmarek, Norton jest wybitnym, nominowanym trzykrotnie do Oscara aktorem. Gwiazda weźmie udział w spotkaniu z widzami oraz w gali zamknięcia.

"Chcieliśmy zaprezentować tytuły, które pokazują Nortona w jego najlepszych rolach. +Lęk pierwotny+ to późny - bo dokonany w wieku 25 lat - debiut aktora. To świetna rola, choć drugoplanowa. Z kolei +Podziemny krąg+ to kino kultowe, które zdobyło sobie rzesze fanów, jeden z najlepszych obrazów lat 90. Natomiast +Birdman+ pokazuje aktora takim, jaki jest w życiu codziennym; krążą legendy o jego wielkim zaangażowaniu w kreowanie ról" - zaznaczyła Łapińska.

Organizatorzy festiwalu podkreślali również społeczne zaangażowanie zaproszonego gościa. Dwa lata temu pod wpływem jego apelu internauci w kilka dni zebrali 400 tysięcy dolarów dla Syryjczyka, który stracił całą rodzinę podczas nalotu bombowego. Razem z żoną, producentką Shauną Robertson, Norton jest współzałożycielem organizacji CrowdRise, która m.in. wsparła finansowo rodziny ofiar zamachu terrorystycznego w Bostonie. Działa na rzecz ekologii, wspomagając m.in. fundację Water For People, która walczy z brakiem wody pitnej na świecie.

Na konferencji we wtorek organizatorzy ogłosili też repertuar plenerowego Kina Łóżkowego. Składająca się z 50 łóżek wyposażonych w ekrany, na których wyświetlane są filmy, Łóżkoteka została uznana przez amerykański serwis BussFeed za jedno z 10 najwspanialszych kin na świecie.

"To sekcja bardzo lubiana przez publiczność, która stała się wizytówką naszego festiwalu. W tym roku pokażemy filmy już znane z polskich kin, m.in. "LaLaLand", "Body/Ciało", "Kamper", "Moje córki krowy". Mamy też specjalną propozycję - "Obcy - ósmy pasażer Nostromo". Seanse będą odbywać się o godz. 21 i 23, a przez cały dzień w Łóżkotece organizowane będą spotkania i dyskusje" - podkreśliła Łapińska.

W ramach tegorocznej edycji Transatlantyk Festival, której hasłem przewodnim jest "Siła kobiety", przygotowano dla widzów ponad 300 projekcji fabuł i dokumentów z całego świata. Festiwal będzie odbywać się w Łodzi od 14 do 21 lipca. (PAP)

agm/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL