Kultura i sztuka po 1989 roku

17.05.2017

Jerzy Stuhr z nagrodą 9. Solanin Film Festiwalu

Aktor i reżyser Jerzy Stuhr. Fot. PAP/R. Guz Aktor i reżyser Jerzy Stuhr. Fot. PAP/R. Guz

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych, wszechstronnych i lubianych polskich aktorów Jerzy Stuhr został uhonorowany przez organizatorów Solanin Film Festiwalu w Nowej Soli (Lubuskie). 9. edycja imprezy odbędzie się pod koniec sierpnia.

Statuetkę Mocnego Solanina Stuhr odbierze podczas Festiwalu, a publiczność będzie miała okazję do obejrzenia jego filmów i spotkania z aktorem i reżyserem.

Jak poinformował rzecznik Festiwalu Jakub Gibowski, Mocny Solanin jest nagrodą przyznawaną za mocne i bezkompromisowe kino, a w szczególności za odwagę, konsekwencję, determinację w tworzeniu autorskiego kina. Ma ona krótszą historię od samego festiwalu, gdyż zaistniała po raz pierwszy w 2012 r.

„Mocny Solanin w tym roku powędruje do Jerzego Stuhra za kreowanie własnego kina, zabieranie głosu w sprawach istotnych, zerkanie na filmowy świat z dystansem i humorem. Za walkę o przyzwoitość, szlachetność i dobro zarówno na scenie, jak i w codziennym życiu. Za niesamowite kreacje aktorskie, które przynoszą zawsze lepszą pogodę na jutro. Za to, że nigdy nie zapomniał, co oznacza być Obywatelem. Za pierwsze i ostatnie skrzypce w filmowej operze, MOC ducha i ciała!” – powiedział PAP rzecznik.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 23-27 sierpnia. Na imprezę przyjadą gwiazdy polskiego kina i estrady, żeby wybrać najlepsze filmy offowe w kraju. W jury zasiądą m.in. Izabela Kuna i Filip Pławiak.

O statuetki Solanina 2017 ubiegać się będą 232 filmy w dwóch kategoriach: kina niezależnego i kina offowego.

Tradycyjnie przeglądom konkursowym będą towarzyszyły pokazy pozakonkursowe. Publiczności zostaną zaprezentowane filmy wspomnianego Jerzego Stuhra i obrazy z udziałem jurorów festiwalu. Nie zabraknie filmów krótkometrażowych.

Tradycyjnie festiwal wzbogaci wiele wydarzeń towarzyszących. Wśród nich zaplanowano m.in. Galerię bezdomną i cykl muzycznych imprez w Kaflowym - pubie festiwalowym.

Solanin Film Festiwalu jest organizowany od 2009 r. Obecnie jest uznawany za jeden z największych w kraju przeglądów kina niezależnego. Przez dziewięć lat do konkursów w ramach imprezy zgłoszono ponad 1500 filmów. Do Nowej Soli przyjechało 350 gości i twórców filmowych, a 18 tys. osób wzięło udział w 600 pokazach filmowych.

Według organizatorów główną grupę odbiorców nowosolskiego Festiwalu stanowią młodzi, kreatywni, pełni pasji miłośnicy kina, ale Solanin trafia do każdego kinomana, bez względu na wiek, wykształcenie czy zawód. Przestrzenią festiwalowa będzie ponownie Nowosolski Dom Kultury. (PAP)

mmd/ mhr/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL