Kultura i sztuka po 1989 roku

17.06.2017

Letnia odsłona Szczecin European Film Festival

Filmy zrealizowane telefonami, krótkometrażowe formy zachodniopomorskich twórców oraz produkcje dla najmłodszych będzie można zobaczyć podczas nowej, letniej odsłony Szczecin European Film Festival. Po raz pierwszy odbędzie się międzynarodowy konkurs wideoklipów.

„Letnia odsłona festiwalu, którą rozpoczynamy 22 czerwca, to lżejsza wersja jesiennego profesjonalnego przeglądu europejskich produkcji” - powiedziała w rozmowie z PAP dyrektor biura Szczecin European Film Festival Dana Jesswein. Jak zaznaczyła, na widzów czekają obrazy, które przekraczają granice tradycyjnie pojętego filmu dokumentalnego.

Nowością szczecińskiego festiwalu będzie konkursowy pokaz wideoklipów, zrealizowanych przez twórców z całego świata. „Zainspirował nas partnerski Festival im StadtHafen w Rostocku prezentujący młode kino niemieckie, gdzie od lat odbywa się konkurs teledysków. Do nas zgłoszono setki produkcji. W ostatecznej selekcji znalazły się 23 wideoklipy m.in. z Indii, Meksyku, Grecji, Argentyny, Iranu, Kanady oraz Polski” - wymieniła Jesswein.

19 produkcji z 15 krajów znalazło się w bloku konkursowym Telefon Art, który zostanie oceniony przez fotografa Tomasza Lazara, laureata World Press Photo. „Nie są to profesjonalne obrazy. Nie ma tu scenariusza napisanego wcześniej ani organizacji ekipy produkcyjnej. To filmy spontaniczne, które dokumentujące zastaną chwilę” - dodała dyrektorka biura festiwalowego.

W ramach festiwalu odbędzie się spotkanie widzów z pochodzącą ze Szczecina aktorka Agatą Kuleszą. Wydarzeniu towarzyszyć będzie pokaz filmów „Ida”, „Róża” oraz „Sala samobójców”, w których zagrała aktorka. Zaplanowano także retrospekcję filmowej twórczości reżysera Davida Lyncha.

Osobnym blokiem będą prezentacje filmów dla najmłodszych, które dedykowane będą dzieciom w wieku powyżej 4 i 6 roku życia. Jak zaznaczają organizatorzy, wśród wyświetlanych tytułów znajdują się filmy nagradzane na m.in. na niemieckim festiwalu Berlinale, holenderskim CineKid czy New York International Children’s Film Festival.

„Zachodniopomorskie Shorty to już tradycja festiwalu, gdyż konkurs odbywa się już po raz siódmy. Choć na Pomorzu Zachodnim nie mamy szkoły filmowej, nie oznacza to, że tutaj nie kręci się filmów. Prezentacja 13 produkcji regionalnych, będzie przeplatana rozmowami z samymi twórcami” - zaznaczyła Jesswein.

Letnia odsłona festiwalu będzie trwała do 25 czerwca.

Jak poinformowała Jesswein, jesienna edycja Szczecin European Film Festival odbędzie się od 19 do 23 października. „Głównym punktem wydarzenia będzie konkurs europejskich produkcji dokumentalnych. Tradycyjnie odbędzie się także spotkanie z krytykiem filmowym Tomaszem Raczkiem, z którym będziemy rozmawiać o przekraczaniu granic kina i realizacjach z pogranicza sztuk” - zapowiedziała.

Szczecin European Film Festival to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na pograniczu polsko-niemieckim. Co roku publiczności prezentowane są setki filmów z całego świata. Od dekady festiwal tworzy polsko-niemiecki zespół. (PAP)

mzb/ eaw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL