Kultura i sztuka po 1989 roku

08.08.2017

Łódź: Festiwal Cinergia ze wsparciem miasta na trzy kolejne edycje

Najstarszy łódzki festiwal filmowy Cinergia uzyskał wieloletnie wsparcie finansowe od miasta Łódź. Umowę gwarantującą przekazanie 600 tys. zł w tym roku, 800 tys. zł w kolejnym i 1 mln zl w 2019 r. podpisało we wtorek z organizatorami Łódzkie Centrum Wydarzeń.

"Forum Kina Europejskiego Cinergia na stałe zagościło na mapie kulturalnej naszego miasta i całej Polski. To już 22 edycja, przeszło 20 lat spotkań z europejskim kinem, tak różnym od amerykańskich produkcji, z którymi spotykamy się na co dzień w wielkich multipleksach" - podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

FKE Cinergia jest najstarszą łódzką imprezą filmową poświęconą kinu fabularnemu. Pierwsza edycja odbyła się w roku 1992. Od początku istnienia - mimo zmian nazwy i formuły - FKE skupia się na prezentowaniu kinematografii europejskiej. Ubiegłoroczną edycję miasto dofinansowało kwotą 300 tys. zł.

"Umowa wieloletnia daje każdemu organizatorowi możliwość realizowania planów i zapraszania gości, którzy często mają wypełnione kalendarze i trzeba z nimi umawiać się w planie kilkuletnim. Tegoroczna Cinergia będzie się odbywać od 23 listopada do 2 grudnia; projekcje organizowane będą w kinie Helios, Sukcesja oraz Charlie" - poinformował pomysłodawca i producent FKE Cinergia Sławomir Fijałkowski.

Jak dodał impreza obfitować będzie też w wydarzenia towarzyszące, ulokowane m.in. w Narodowym Centrum Kultury Filmowej, Szkole Filmowej oraz Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka, a także na ul. Piotrkowskiej.

"Już 19 sierpnia przy Piotrkowskiej 2017 uruchomimy strefę czeskiego chilloutu. Będzie to prezentacja bardzo dobrych, czasem przewrotnych filmów spod znaku czeskiej komedii" - zaznaczył.

Dzięki wieloletniej umowie Łódzkiego Centrum Wydarzeń reprezentującego magistrat ze Stowarzyszeniem "Łódź Filmowa" organizującym festiwal Cinergia ma być obecna w przestrzeni Łodzi przez cały rok. Jednym z pomysłów, do którego organizatorzy chcą wrócić po latach, są pokazy mody filmowej "Cinema en vogue".

"Ten projekt w szczególny sposób kojarzy się w warstwie wizerunkowej i edukacyjnej z Łodzią - miastem filmu, mody, budowania scenografii - wydziały o takim profilu działają w łódzkiej Szkole Filmowej czy ASP" - przypomniał Fijałkowski.

Za program tegorocznej Cinergii odpowiadać będzie duet dyrektorów - Anna Serdiuków i Krzysztof Spór. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie "Łodź Filmowa", powołane przez środowiska filmowe, artystyczne i akademickie Łodzi.

Główną festiwalową nagrodą jest Złoty Glan przyznawany twórcom niezależnym, którzy przeciwstawiają się modom i trendom, dominującym w kulturze popularnej. Jej laureatami zostali m.in. Agnieszka Holland, John Malkovich, Zbigniew Rybczyński, Istvan Sabo, Lech Majewski, Peter Greenaway, Andriej Konczałowski, Jerry Schatzberg, Tomasz Kot, Katarzyna Nosowska, Zdzisław Beksiński, Krzysztof Majchrzak. (PAP)

agm/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL