Kultura i sztuka po 1989 roku

15.03.2017

Na Podkarpaciu warsztaty dla początkujących twórców filmowych

Podkarpacka Komisja Filmowa rozpoczęła nabór do programu CamON, który skierowanego do początkujących twórców filmowych z regionu. W ramach programu odbędzie się cykl spotkań ze specjalistami z branży audiowizualnej, m.in. operatorem, producentem, scenarzystą i montażystą.

Jak poinformował PAP Michał Wiatr z PKF, udział w programie jest bezpłatny. „Nabór osób chętnych do udziału w półrocznym cyklu warsztatów potrwa do 27 marca br. Start zaplanowaliśmy na 8 kwietnia br.” - dodał.

Na warsztatach początkujący filmowcy nauczyć się będą mogli m.in. sztuki operatorskiej, montażu, a także podnieść swoje umiejętności reżyserskie.

Wiatr podkreślił, że na warsztaty mogą przyjść także osoby z gotowym pomysłem na film lub napisanym już scenariuszem.

„Nasze warsztaty to będzie cykl praktycznych spotkań z różnymi specjalistami m.in. operatorem, producentem, scenarzystą czy montażystą. Celem zajęć jest rozwój umiejętności i przygotowanie do pracy na planie filmowym” - zaznaczył.

Program, w ramach którego odbędą się warsztaty, dzieli się na dwie niezależne części. Pierwsza to półroczny cykl warsztatów, którego efektem będzie realizacja etiud dokumentalnych. Druga cześć to warsztaty tematyczne/branżowe dedykowane poszczególnych etapom produkcji filmowej.

Pierwszy cykl rozpocznie się 8 kwietnia br. Natomiast warsztaty tematyczne zaplanowane są na II kwartał 2017 r.

Nad warsztatami czuwać będzie Paweł Chorzępa – operator i wykładowca w Zakładzie Realizacji Obrazu Telewizyjno-Filmowego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Jak powiedział Wiatr spotkania odbywać się będą raz w miesiącu i skupiać się będą na praktycznym aspekcie filmowania. „Chodzi m.in. o pracę w plenerze. Chcemy nauczyć młodych filmowców również współpracować z rejestratorami dźwięku. Wprowadzimy ich w tajniki przygotowania dobrego scenariusza oraz budżetu filmu i pozyskiwania środków na jego realizację” - dodał.

Udział w warsztatach filmowych jest bezpłatny, ale - jak zastrzega Wiatr – uczestnik zobowiązany będzie do czynnego w nich udziału. „Zanim więc osoba zgłosi się powinna się zastanowić czy jest dyspozycyjna i zdecydowana na rozpoczęcie przygody z kinem” - powiedział.

Wnioski do udziału w warsztatach można składać do 27 marca br. w m.in. sekretariacie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, przy ul. Okrzei 7. Liczy się kolejność zgłoszeń, jednakże w przypadku dużej liczby chętnych, dodatkowym kryterium kwalifikującym będą dotychczasowe oraz planowane działania w zakresie twórczości filmowej.

Podkarpacka Komisja Filmowa powstała z inicjatywy samorządu województwa podkarpackiego w lutym ubiegłego roku. (PAP)

huk/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL