Kultura i sztuka po 1989 roku

12.06.2017

Ruszyło Centrum Premier Dokumentalnych - nowa platforma dla twórców filmowych

Wsparcie merytoryczne, techniczne, finansowe i promocyjne oferuje polskim filmowcom Centrum Premier Dokumentalnych. Umowę o współpracy operatora projektu Grupy ZPR Media z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej podpisano w poniedziałek w Warszawie.

Centrum Premier Dokumentalnych to przedsięwzięcie powstałe we współpracy grupy ZPR Media, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jego celem jest wspieranie polskich producentów filmów dokumentalnych i animowanych, rozwijanie produkcji polskich filmów dokumentalnych oraz promocja i szeroka dystrybucja filmów dokumentalnych.

"Poszukujemy aktywnie partnerów, którzy chcieliby współuczestniczyć w tworzeniu (...) +contentu+, czyli dzieł, które mogliby udostępniać odbiorcom, nie tylko w Polsce. Tak się szczęśliwie złożyło, że udało nam się zrealizować nasze rozmowy z grupą ZPR, która jest potężnym ciałem skupiającym wiele spółek, mających liczne możliwości nie tylko wytwarzania, ale też szerokiego wsparcia dystrybucyjnego" - powiedziała w poniedziałek Magdalena Sroka, dyrektor PISF. "Bardzo nas to cieszy, dlatego że od samego początku Grupa ZPR deklarowała, że głównym obszarem ich zainteresowania będzie współpraca w zakresie wytwarzania, koprodukowania, zamawiania, dystrybucji, redystrybucji, pomocy w sprzedaży filmów dokumentalnych" - dodała.

"Nasze porozumienie mówi, że - przy zgodzie twórców - będziemy Grupie udostępniać informacje na temat tego, co jest w PISF wspierane w zakresie produkcji dokumentu. Będziemy bankiem danych, który umożliwi pośredniczenie, poszukiwanie tych partnerów, którzy dla tej grupy będą interesujący" - wyjaśniła Sroka.

Ewa Latkowska - dyrektor operacyjna ds. TV w Grupie ZPR Media - podkreśliła, że celem Centrum Premier jest pozyskanie polskich projektów. "Zapraszamy do współpracy wszystkich twórców, niezależnie od tego, jaki mają status: czy są autorami scenariusza, producentami, czy mają już zapewniony wkład jakiegoś producenta. Możemy współpracować na każdym etapie produkcji, nawet jeżeli ktoś jest na etapie tworzenia scenariusza i jeszcze nie wie, czy podejmowany przez niego temat w ogóle spotka się z zainteresowaniem stacji Fokus TV należącej do Grupy ZPR Media" - dodała.

Operatorzy Centrum Premier oferują filmowcom wsparcie merytoryczne, techniczne, finansowe lub promocyjne. Twórcy mogą zgłaszać się też z gotowymi już projektami, także już funkcjonującymi w kanałach dystrybucyjnych - np. na platformach VOD. Oferta Centrum Premier jest skierowana głównie do twórców filmów dokumentalnych. Projekty można składać na stronie centrumpremier.pl. (PAP)

oma/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL