Kultura i sztuka po 1989 roku

03.05.2017

W Berlinie rozpoczął się festiwal „Film Polska"

Plakat 12. festiwalu "film Polska" Plakat 12. festiwalu "film Polska"

Pokazem filmu dokumentalnego Pawła Łozińskiego "Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham" rozpoczęła się w środę w Berlinie 12. edycja festiwalu "Film Polska". Niemieccy widzowie zobaczą około 100 filmów.

"To nie jest film tylko o psychoterapii. Dla mnie to jest film o potrzebie rozmowy między ludźmi, którzy są w dużym konflikcie" – powiedział Łoziński przed projekcją w wypełnionym po brzegi berlińskim kinie Babilon.

"Myślę, że ten film jest dziś bardzo aktualny. Opowiada o tym, że ludzie pomimo tego, że są skłóceni, mogą usiąść obok siebie i próbować rozmawiać. Wartość takiej rozmowy w sytuacji, jaką mamy w Polsce, jest nie do przecenienia. Bardzo takiej rozmowy potrzebujemy" – powiedział reżyser.

Peter Dinges z niemieckiego Stowarzyszenia Wspierania Filmów powiedział, że film jest "najlepszą odtrutką na demagogię i populizm". "Polska to nie tylko kraj Andrzeja Wajdy, (Romana) Polańskiego i Agnieszki Holland. Polska ma bardzo długą tradycję filmową, a polskie filmy wyróżniają się kreatywnością i dały europejskiej sztuce filmowej wiele impulsów" – zaznaczył.

Organizatorzy wręczyli wcześniej wyróżnienia – czarodziejskie kule - osobom zasłużonym dla propagowania filmu polskiego w Niemczech. Otrzymali je m.in. twórcy klubu filmowego w Berlinie Zachodnim Erika i Ulrich Gregor, którzy od 1958 r. w Wolnym Uniwersytecie (FU) pokazywali filmy polskich twórców – Andrzeja Munka, Polańskiego i Wajdy.

Na tegoroczną prezentację polskiej kinematografii w kinach Berlina, Poczdamu i Frankfurtu nad Odrą złoży się około 100 pokazów polskich filmów fabularnych, dokumentalnych, eksperymentalnych, animowanych i szkolnych.

Kurator festiwalu "Film Polska" Kornel Miglus z Instytutu Polskiego w Berlinie powiedział PAP, że motywem przewodnim przeglądu jest wolność, "ponieważ film polski jest symbolem wolności". Po raz pierwszy w historii festiwalu nagrody dostaną młodzi, "nieopierzeni" jak się wyraził, twórcy.

W programie znalazły się tak znane filmy jak "Ostatnia rodzina" Jana Matuszyńskiego", "Wszystkie nieprzespane noce" Michała Marczaka czy "Obce ciało" Krzysztofa Zanussiego.

Oprócz prezentacji nowego polskiego kina zaplanowano pokaz filmów Wajdy z lat 60. oraz prace inspirowane twórczością Josepha Conrada.

Festiwal potrwa do 14 maja. Projekcje odbywają się w kilkunastu kinach w Berlinie, Poczdamie i Frankfurcie nad Odrą. Organizatorami są Instytut Polski w Berlinie oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ mmp/ ap/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL