Kultura i sztuka po 1989 roku

13.12.2016

Włochy: Piotr Adamczyk nagrodzony w Rzymie

Piotr Adamczyk. Fot. PAP/R. Pietruszka Piotr Adamczyk. Fot. PAP/R. Pietruszka

Piotr Adamczyk otrzymał we wtorek w Rzymie nagrodę dla Europejskiej Osobowości 2016 Roku. Aktor, znany we Włoszech z roli Jana Pawła II, znalazł się wśród nagrodzonych osobistości świata kultury.

Nagrody przyznawane pod patronatem władz Wiecznego Miasta wręczono podczas ceremonii na Kapitolu. Fundatorem nagrody jest Europejskie Centrum Turystyki, Sportu i Kultury. W tym roku wręczono je po raz 46.

Wśród tegorocznych laureatów są także: znana reżyserka Lina Wertmueller, legenda włoskiego tańca Carla Fracci, aktorka Maria Grazia Cucinotta, piosenkarz Gigi D'Alessio i producent filmowy Pietro Valsecchi. To Valsecchi wyprodukował dwa telewizyjne filmy fabularne o Janie Pawle II w reżyserii Giacomo Battiato z Piotrem Adamczykiem w roli głównej.

Polski aktor, który jako laureat znalazł się wśród gwiazd włoskiej kultury, rozrywki i telewizji, powiedział podczas uroczystości, że 13 grudnia jest szczególnym dniem w historii Polski. Wyjaśnił uczestnikom ceremonii, że to data wprowadzenia stanu wojennego. Podkreślił, że od teraz ten dzień będzie także kojarzył mu się z Rzymem. (PAP)

sw/ jo/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL