Kultura i sztuka 1945-1989

08.08.2017

Zmarł aktor, który grał pierwszą Godzillę

Kadr z filmu Gojira (1954). Źródło: Wikipedia Kadr z filmu Gojira (1954). Źródło: Wikipedia

W wieku 88 lat zmarł na zapalenie płuc aktor Haruo Nakajima, który grał Godzillę w pierwszych filmach o tym potworze - poinformowała we wtorek japońska wytwórnia filmowa Toho.

Nakajima po raz pierwszy założył gumowy kostium fikcyjnej bestii w 1954 roku w filmie "Godzilla - król potworów". Wiele lat później aktor wspominał, że pierwszy strój Godzilli ważył 100 kg i było w nim tak ciężko oddychać, że został do niego domontowany aparat z tlenem.

W sumie Japończyk do 1972 roku przebierał się za Godzillę w kilkunastu produkcjach. Uznawany był za jednego z najlepszych w swoim fachu; wielokrotnie grał rolę kaiju (japońskich potworów).

Godzilla to jeden najbardziej znanych potworów w historii kinematografii oraz symbol japońskiej kultury masowej. Jego nazwa to połączenie angielskiego "gorilla" (goryl) oraz japońskiego słowa określającego wieloryba. Potwór niszczył japońskie miasta wymachując masywnym ogonem.

Jak wskazuje agencja Reutera, filmy science-fiction o Godzilli stanowiły w latach 50, a więc po około 10 latach od ataku nuklearnego na Hiroszimę i Nagasaki, metaforę skutków użycia broni atomowej. Seria wyrażała również frustrację wobec amerykańskiego testu bomby wodorowej na atolu Bikini w 1954 roku, w wyniku którego napromieniowani zostali japońscy rybacy.

Filmy o Godzilli zdobyły sympatię widzów na całym świecie i doczekały się wielu wznowień. (PAP)

mobr/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL