Epoka nowożytna

23.04.2017

Album o roślinach leczniczych z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

autor: Ks. Krzysztof Kluk/Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
"Rośliny lecznicze" "Rośliny lecznicze"

Ponad 300 roślin leczniczych - ich opisy, zastosowanie, receptury oraz zdjęcia - znalazły się w albumie wydanym przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu (Podlaskie). Wszystkie rośliny uprawiane są w ogrodzie muzeum.

Muzeum Rolnictwa imienia ks. Krzysztofa Kluka mieści się w zespole pałacowo-parkowym. Patron muzeum ks. Krzysztof Kluk (1739-1796) zasłynął m.in. jako autor pierwszego podręcznika botaniki. Opracował syntezę wiedzy o polskiej faunie i florze. Wzbogacił polską terminologię przyrodniczą o znaczną liczbę nowych nazw, z których ok. 250 utrzymało się do dziś. Jako pierwszy w Polsce pisał o komórkowej budowie roślin.

W muzeum od lat 80. ubiegłego wieku działa ogród roślin leczniczych, do którego powstania zainspirował pracowników spis roślin "zdatnych do zażycia lekarskiego" przygotowany i opublikowany przez ks. Kluka w "Dykcyonarzu".

Jak powiedziała PAP wicedyrektor ciechanowieckiego muzeum Anna Wiśniewska, ogród w zamyśle miał być "żywą" ekspozycją dorobku tego XVIII-wiecznego uczonego. Mówiła, że w ogrodzie można zgłębiać tajniki ziołolecznictwa, poznać różne gatunki roślin i ich nazwy oraz zastosowanie w medycynie oficjalnej i ludowej.

Całą wiedzę zebraną przez Kluka i zgłębianą przez pracowników muzeum - instytucja popularyzuje w wydanym albumie "Rośliny lecznicze". Wiśniewska zauważyła, że w dzisiejszych czasach coraz częściej i chętniej wracamy do naturalnych sposobów profilaktyki i leczenia chorób, stąd pomysł na przewodnik po świecie roślin zdatnych do zastosowania leczniczego.

W albumie znajduje się sporządzony przez ks. Kluka rejestr roślin, które podzielone zostały według chorób i schorzeń, na które pomagają, jak np. bóle zębów, bóle głowy, gorączka, katar czy kaszel.

Przy opisie każdej z roślin znajduje się także sposób jej zastosowania oraz przepisy na syropy, przetwory czy potrawy z użyciem danego zioła.

Można znaleźć np. stary przepis na środek leczący kaszel z liści babki zwyczajnej, poznać tradycyjną recepturę na kawę żołędziową, olej dziurawcowy czy piwo jałowcowe. Można dowiedzieć się, jakie zastosowanie mają zioła i rośliny rosnące w przydomowych ogrodach czy na łąkach, jak lebiodka, rdest i werbena, ale też mniszek lekarski, rumianek czy rozmaryn.

Album "Rośliny lecznicze" jest kolejnym wydawnictwem muzeum popularyzującym jego zbiory. Jak powiedziała Wiśniewska, w muzeum znajduje się dziewięć działów, które mają bogate kolekcje i nie zawsze wszystko można zobaczyć, stąd pomysł, by właśnie w takiej przystępnej formie pokazać zbiory.

Do tej pory ukazały się albumy o: pszczelarstwie, kolekcji zabytkowych lokomobili i ciągników oraz o kolekcji działu weterynarii.

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka znajduje się w zespole parkowo-pałacowym z połowy XIX wieku na terenie dawnej posiadłości rodziny Starzeńskich, który po wojnie był odbudowany w latach 1966-1969. Obecnie jest tam ponad czterdzieści zabytkowych obiektów drewnianych, z okresu od XVIII do początku XX wieku. W zbiorach muzeum jest ponad 27,5 tys. eksponatów, które są prezentowane na kilkudziesięciu wystawach stałych, m.in. związanych z rodem Ciechanowieckich i historią Ciechanowca. (PAP)

swi/ akw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL