Okupacja niemiecka

13.12.2016

Książka dokumentująca masakry dokonane przez Niemców na Polakach

autor: Daniel Brewing
"W cieniu Auschwitz" "W cieniu Auschwitz"

We wtorkowym wydaniu dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ukazała się recenzja książki niemieckiego historyka Daniela Brewinga, która opisuje masakry dokonywane przez Niemców na Polakach podczas okupacji w latach 1939-1945.

Autor recenzji Holger Thuenemann przypomina na wstępie spór o pokazany w 2013 roku przez telewizję ZDF film "Nasze matki, nasi ojcowie", który - jak pisze - "wystawił relacje polsko-niemieckie na ciężką próbę".

"Zdaniem wielu polskich, ale także niemieckich krytyków film ten stworzył niemiecki mit ofiar (wojny) i przedstawił całą polską Armię Krajową jako antysemitów" - przypomina autor. Film obnażył "wielką ignorancję" niemieckiej opinii publicznej wobec cierpień ludności polskiej podczas drugiej wojny światowej - przyznaje publicysta.

Thuenemann przytacza opinię Brewinga, że polskie cierpienia znajdują się do dziś "w cieniu Auschwitz" i są "niewidoczne poprzez oświetlenie punktu ekstremalnego", jak kiedyś powiedział pisarz Jan Philipp Reemtsma.

Publikacja Brewinga po raz pierwszy stawia w centrum uwagi zbrodnie popełnione przez Niemców na polskich cywilach - podkreśla Thuenemann.

Jak wyjaśnia, książka opiera się na trzech założeniach: jej ramy czasowe obejmują 2078 dni niemieckiej okupacji Polski, grupą ofiar, na których się koncentruje, są polscy cywile niebędący Żydami, a pojęciem kluczowym jest "masakra" w odróżnieniu od ludobójstwa i terroru.

Zdaniem historyka nazistowska propaganda stanowiąca ideologiczne tło masakr nawiązywała do wcześniejszych antypolskich stereotypów, w tym polsko-niemieckich konfliktów po zakończeniu pierwszej wojny światowej, które sprzyjały ukształtowaniu się w Niemczech opinii o Polakach jako "pozbawionych kultury barbarzyńcach".

Brewing przedstawia w porządku chronologicznym zbrodnie popełniane na Polakach - od pierwszych dni kampanii wrześniowej 1939 roku poprzez masakry dokonywane w związku z walką z partyzantami, aż po powstanie warszawskie.

Thuenemann podkreśla, że Brewing nie przerywa narracji w 1945 roku, lecz śledzi losy zbrodniarzy niemieckich po zakończeniu wojny. Jedną z postaci, którą opisał, jest Heinz Reinefarth - kat Warszawy, który po wojnie był burmistrzem miasta Westerland na wyspie Sylt i posłem do regionalnego parlamentu Szlezwika-Holsztynu. Dopiero 70 lat po wojnie władze uznały swój błąd - kończy recenzję Thuenemann.

Książka Daniela Brewinga "Im Schatten von Auschwitz. Deutsche Massaker an polnischen Zivilisten 1939-1945" ukazała się w wydawnictwie Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt. Liczy 363 strony.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ akl/ ap/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL