08.07.2017

„Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”

autor: Elena Favilli, Franceska Cavallo
„Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”

Historie 100 niezwykłych kobiet – władczyń, lekarek, pisarek czy astronautek – przybliży dzieciom książka pt. „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”, która jesienią ukaże się w Polsce nakładem Wydawnictwa Debit.

Pozycja autorstwa Eleny Favilli i Franceski Cavallo jest bardzo dobrze przyjmowana na całym świecie – dotąd prawa do jej publikacji sprzedano do 25 krajów. Premiera w Polsce - 25 października.

Jak podkreśliła prezes Wydawnictwa Debit Sonia Draga, autorki postanowiły zmierzyć się z wszechobecnymi w literaturze dziecięcej stereotypami dotyczącymi płci i stworzyć zbiór opowieści o niezwykłych kobietach – władczyniach, malarkach, tancerkach, aktywistkach, piratkach, astronautkach, śpiewaczkach, sportsmenkach, lekarkach, pisarkach z różnych części świata.

Są wśród nich m.in.: malarka Frida Kahlo, badaczka zwierząt Jane Goodall, pilotka i dziennikarka Amelia Earhart, pisarki siostry Bronte, projektantka mody Coco Chanel, matematyczka i poetka Ada Lovelace, tenisistki Serena i Venus Williams, królowa Elżbieta I, polityk Hillary Clinton. Polskę reprezentują Maria Skłodowska-Curie, Irena Sendlerowa i Tamara Łempicka.

Każda ze 100 opowieści została zilustrowana. W projekcie brało udział 60 ilustratorek z całego świata. Historie są utrzymane w konwencji bajki, każda składa się z jednostronicowego tekstu oraz portretu.

„Bohaterki książki musiały pokonać różne przeciwności, żeby osiągnąć sukces - różnie rozumiany, bo trudno go oceniać i mierzyć. Ta oryginalna książka pokazuje możliwe życiowe drogi, co jest cenne dla młodych ludzi, którzy dopiero szukają pomysłu na siebie” – powiedziała PAP Draga.

Jej zdaniem, choć książka traktuje o kobietach, to z pewnością zainteresuje też chłopców. „W Skandynawii czy Wielkiej Brytanii takich pozycji odzwierciedlających społeczną różnorodność jest znacznie więcej niż u nas. Nie miałam wątpliwości, ubiegając się o możliwość wydania tej książki w Polsce, że warto to zrobić” – dodała Sonia Draga.

Elena Favilli to dziennikarka i właścicielka firmy medialnej, Francesca Cavallo jest pisarką i reżyserką teatralną. Od 2011 r. prowadzą wspólnie platformę medialną Timbuktu Labs, której oferta, adresowana do dzieci, łączy inspirujące treści z ciekawym designem i najnowszymi technologiami. (PAP)

lun/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL