Kultura i sztuka po 1989 roku

17.07.2017

79 książek zgłoszono do Nagrody Literackiej im. Makuszyńskiego

79 książek dla dzieci, wydanych w 2016 r., zostało zgłoszonych do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, którą organizuje biblioteka miejska w Oświęcimiu. "Proponujemy rodzicom i dzieciom mądre i wartościowe książki. Z nich najmłodsi mogą poznać istotne prawdy życiowe i nauczyć się rozwiązywania problemów” – powiedziała wicedyrektor instytucji Mariola Talewicz.

Jury, złożone z pracowników naukowych i bibliotekarzy zajmujących się literaturą dla dzieci, wyłoniło trzy książki spośród nadesłanych, które będą rywalizowały o główny laur. "To książki: +Dziewczynka ze srebrnym zębem+ Andrzeja Marka Grabowskiego wydawnictwa Media Rodzina, +Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek+ Kasi Nawratek, którą opublikowała agencja wydawnicza Ezop, a także +Teatr niewidzialnych dzieci+ Marcina Szczygielskiego instytutu wydawniczego Latarnik” – powiedziała Talewicz.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 29 września podczas gali w oświęcimskiej bibliotece. Zwieńczy ona trzydniowe Święto Książki Dziecięcej. Zwycięzca otrzyma statuetkę Koziołka Matołka dłuta Andrzeja Renesa, a także nagrodę pieniężną. Prezydent Oświęcimia przyzna dwa wyróżnienia.

"W tym roku po raz pierwszy organizujemy też spotkanie dzieci ze szkół im. Kornela Makuszyńskiego. Przez dwa dni będą przebywali u nas, a przez jeden na warsztatach w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie" – powiedziała Mariola Talewicz. Dzieci wezmą udział w wyborze książki, która zostanie uhonorowana nagrodą czytelników. Jak podkreśliła wicedyrektor, wskazania najmłodszych nie zawsze pokrywają się z opinią jurorów. Autor wybranej przez nich książki również otrzyma statuetkę Koziołka Matołka.

Od dwóch lat na konkurs napływa o kilkanaście książek więcej niż jeszcze dwa lata temu. "Autorzy i wydawcy zdają sobie sprawę, że trzeba pisać mądre książki dla dzieci, ponieważ w najmłodszych czytelnikach jest przyszłość. Obserwujemy większą świadomość rodziców. Widzimy, że przyprowadzają dzieci na zajęcia do biblioteki i na spotkania literackie. (…) Książki są coraz piękniejsze, coraz lepiej wydane, wspaniale ilustrowane" – podkreśliła Mariola Talewicz.

Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego zostanie przyznana po raz 24. Ustanowiły ją w 1994 r. Fundacja "Książka dla Dziecka". Od 2004 r. przyznaje ją oświęcimska biblioteka miejska. W ubiegłym roku główną nagrodą została uhonorowana opowieść "Stary Noe" Zuzanny Orlińskiej, która ukazała się nakładem wydawnictwa Literatura. (PAP)

szf/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL