Kultura i sztuka po 1989 roku

13.09.2017

"Alternatywa" hasłem przewodnim Festiwalu Łódź Miastem Kobiet

Spektakle, warsztaty, spotkania z blogerami i twórcami oraz konkurs talentów znalazły się w programie 6. edycji Festiwalu Łódź Miastem Kobiet. Hasłem przewodnim wydarzenia, odbywającego się w Łodzi od 15 do 24 września, jest "Alternatywa".

"Organizowany w Łodzi po raz szósty festiwal jest przedsięwzięciem, które powstało bardzo spontanicznie - jako odpowiedź na odbywające się w 2012 roku mistrzostwa w piłce nożnej i propozycja spędzenia czasu dla osób niezainteresowanych tym wydarzeniem. W miarę upływu lat okazało się, że to nie tylko rozrywka, ale okazja do zajęcia się swoją kobiecością i dialogu o rolach pełnionych współcześnie przez kobiety" - podkreśliła wicedyrektorka Wydziału Kultury łódzkiego magistratu Halina Bernat na konferencji w środę.

Jak dodała, w trakcie kolejnych edycji Festiwal przeszedł metamorfozę, wsłuchując się w głosy uczestników i odpowiadając na ich potrzeby. W tym roku organizatorzy chcą adresować swoje działania m.in. do młodszej widowni.

"Dzieje się to poprzez dedykowane młodym ludziom wydarzenia, takie jak finał czwartego konkursu +Łódź Miastem Talentów+, który przyciąga młodzież utalentowaną w dziedzinie mody, tańca, muzyki i aktorstwa. Innym tego typu wydarzeniem będzie spotkanie z blogerami i rozmowa o nowych formach komunikacji" - dodała dyrektorka Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych (AOIA) Monika Kamieńska.

Hasło tegorocznego Festiwalu - "Alternatywa" - ma prowokować do rozmów o dylematach, problemach, trudnych wyborach i możliwościach, pojawiających się w życiu każdego człowieka.

"Ta edycja jest zdominowana przez kobiecy teatr. Zaczynamy 18 września przedstawieniem +Ławeczka+ wg. Gelmana Teatru Poczekalnia, następnego dnia - +Lilka, cud miłości+, czyli opowieść o Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej prezentowana przez Krystynę Tkacz, Magdalenę Zawadzką, Joannę Żółkowską i Paulinę Holtz. Na zakończenie - 24 września - monodram w wykonaniu Doroty Stalińskiej +Żmija+ wyprodukowany 40 lat temu i wciąż cieszący się powodzeniem" - zaznaczyła Masza Bogucka z AOIA.

W ramach Festiwalu zaprezentowany zostanie także spektakl "Siła kobiety" poświęcony postaci świętej Hildegardy z Bingen.

"Była ona średniowieczną mniszką, postacią niesamowitą pod wieloma względami. Przedstawienie oparte jest na wizjach spisanych przez samą Hildegardę oraz jej emocjonalnej muzyce" - wyjaśniła reżyserka Dorota Bielska.

Już 15 września festiwalowa publiczność spotka się z gościem specjalnym - Ignacym Karpowiczem. Spotkaniu z autorem "Sońki" towarzyszyć będzie prezentacja audiobooka z tą powieścią.

Poza tym zaplanowano dwa wernisaże na łódzkiej ASP - instalacji "Time for you - czas dla ciebie" Andrzeja Cieślika oraz prac Justyny Cieślik, warsztaty myślenia projektowego, spotkanie z Janiną Ochojską, a także tradycyjną Noc Kobiet z prezentacjami artystycznymi i prelekcjami medycznymi.

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

Edytor: Paweł Tomczyk(PAP)

agm/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL