Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

12.07.2017

Białystok: 76. rocznica śmierci założyciela Towarzystwa Esperantystów

Złożeniem kwiatów pod pamiątkową tablicą białostoczanie uczcili w środę 76. rocznicę śmierci Jakuba Szapiro - założyciela i wieloletniego prezesa Towarzystwa Esperantystów im. Zamenhofa w Białymstoku.

Szapiro uważany jest za najwybitniejszego białostockiego esperantystę okresu międzywojennego. Zginął 12 lipca 1941 roku, rozstrzelany przez Niemców w lesie Pietrasze w Białymstoku, wraz z 3 tys. mieszkańców miasta.

Uroczystość złożenia kwiatów odbyła się przy tablicy upamiętniającej miejsce, gdzie mieszkał Szapiro przy ul. Lipowej w Białymstoku.

Wcześniej w esperanckiej bibliotece "Esperanto-Libraro" wspominano Szapiro oraz czytano jego książkę "Opowieści wesołego esperantysty".

Jak powiedziała PAP Elżbieta Karczewska, była wieloletnia prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, miasto powinno pielęgnować historię mieszkańców, którzy zasłużyli się dla jego rozwoju. Według niej, do takich należał Jakub Szapiro. "Był nazywany +złotym chłopcem+, był tak aktywny. Nie tylko literat, dziennikarz, esperantysta, ale też organizator. Był wykształconym, inteligentnym człowiekiem, który wiedział, co robi, a przy tym inspirował innych" - zauważyła.

Szapiro w okresie międzywojennym był jednym z najbardziej znanych na świecie polskich esperantystów, głównym delegatem na Polskę Światowego Związku Esperanta, twórcą licznych artykułów, przewodników turystycznych oraz podręcznika do nauki języka esperanto. Był także znanym dziennikarzem, filatelistą i animatorem teatru.

W tym roku (29 października) przypada 120. rocznica urodzin Szapiro. Z tej okazji przygotowany będzie reprint przewodnika po międzywojennym Białymstoku w języku esperanto, opracowanego właśnie przez Szapiro. "To unikalne wydawnictwo, bo najprawdopodobniej to pierwszy przewodnik po mieście" - powiedział PAP prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów Przemysław Wierzbowski. W jego ocenie, nikt nie popularyzował w międzywojniu Białegostoku tak, jak to robił Szapiro. "Powinniśmy być za wdzięczni" - dodał.

Z inicjatywy Szapiro w roku 1919 ulicy Zielonej w Białymstoku, przy której był dom rodzinny twórcy esperanto, nadano imię Ludwika Zamenhofa, a w roku 1921 powstało w Białymstoku Towarzystwo Esperantystów im. Zamenhofa.

W Białymstoku działa też szlak "Esperanto wielu kultur", na którym m.in. znajduje się dom Szapiro. Jest on też jednym z bohaterów muralu przy ul. Zamenhofa; jest też patronem jednej z ulic w Białymstoku.

Na całym świecie jest obecnie ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Ilu jest esperantystów, dokładnie nie wiadomo. Szacuje się, że biegle w tym języku porozumiewa się kilkaset tysięcy osób. (PAP)

swi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL