Kultura i sztuka po 1989 roku

10.08.2017

Chopin i Jego Europa: Nehring, Richard-Hamelin i Awdiejewa w Warszawie

Dyrektor artystyczny Festiwalu Chopin i jego Europa Stanisław Leszczyński. Fot. PAP/R. Pietruszka Dyrektor artystyczny Festiwalu Chopin i jego Europa Stanisław Leszczyński. Fot. PAP/R. Pietruszka

Ponad 40 koncertów - m.in. Szymona Nehringa, Charlesa Richarda-Hamelina i Julianny Awdiejewej - przygotowali organizatorzy 13. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i Jego Europa", który odbywać się będzie w Warszawie od 12 do 30 sierpnia.

Koncerty festiwalowe odbywać się będą w gmachu Filharmonii Narodowej, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, na Zamku Królewskim, a także w Bazylice Świętego Krzyża. Tegoroczne hasło przewodnie imprezy to "Przed Wielkim jubileuszem - od Bacha do Chopina".

"Festiwal przygląda się twórczości Chopina poprzez arcydzieła innych twórców, zwłaszcza tych, z których czerpał. Odwołuje się także do współczesności genialnego kompozytora, prezentując m.in. twórczość bliskiego Chopinowi kręgu jego przyjaciół - kompozytorów polskich, dla których pamięć potomnych okazała się mniej łaskawa, a którzy pozostawili utwory dużej wartości: Dobrzyńskiego, Nowakowskiego, Lessela, Krogulskiego, a także tych, z którymi współtworzył świat muzycznej Europy pierwszej połowy XIX wieku i tych, którzy pozostawali pod jego wpływem" - powiedział dyrektor festiwalu Stanisław Leszczyński podczas czwartkowej konferencji prasowej w warszawskim Centrum Chopinowskim.

Jak dodał, szczególnym walorem festiwalu jest przywoływanie oryginalnego brzmienia utworów, które - wykonywane na instrumentach z epoki lub ich kopiach - pozwalają zbliżyć się do "aury dźwiękowej czasów Chopina". "Po raz trzynasty przychodzi nam się zachwycać krajobrazem muzyki europejskiej, widzianej poprzez twórczość Chopina. I odwrotnie - zachwycać się samym Chopinem, zestawiając go z innymi wielkościami, gigantami muzyki europejskiej. Okazuje się, że jest jeszcze większy niż nam się zdawało" - ocenił dyrektor festiwalu dodając, że w tym roku "wielkościami" są m.in. Claudio Monteverdi i Jan Sebastian Bach. "Chcemy bezpośrednio zderzyć twórczość Chopina z pracami tych kompozytorów" - zapowiedział Leszczyński.

Dyrektor festiwalu Stanisław Leszczyński: Po raz trzynasty przychodzi nam się zachwycać krajobrazem muzyki europejskiej, widzianej poprzez twórczość Chopina. I odwrotnie - zachwycać się samym Chopinem, zestawiając go z innymi wielkościami, gigantami muzyki europejskiej.

Imprezę zainauguruje recital amerykańskiego pianisty Erica Lu, laureata Konkursu Chopinowskiego z 2015 r., oraz koncert symfoniczny Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i Jana Lisieckiego pod kierownictwem Jacka Kaspszyka, dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej. W repertuarze koncertu znalazły się kompozycje Johannesa Brahmsa, Franciszka Mireckiego i Pawła Szymańskiego.

Do największych atrakcji tegorocznej odsłony festiwalu należą m.in. występy Szymona Nehringa, Seong-Jin Cho, Charlesa Richarda-Hamelina, pianistów znanych polskim słuchaczom z XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Koreańczyk Seong-Jin Cho został zwycięzcą konkursu, kanadyjski pianista Charles Richard-Hamelin zajął drugie miejsce. Artyści występować będą z recitalami solowymi. Dla warszawskiej widowni zagra także rosyjska pianistka Julianna Awdiejewa, laureatka pierwszej nagrody podczas konkursu chopinowskiego w 2010 r.

W Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej wystąpi także laureat konkursu z 1970 r. amerykański pianista Garrick Ohlsson, który zagra przy akompaniamencie Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, którą tym razem poprowadzi Grzegorz Nowak. Wcześniej artysta wystąpi z recitalem fortepianowym.

Szczegółowy program 13. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i Jego Europa" dostępny jest na stronie internetowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina pod adresem www.nifc.pl

Honorowym patronatem objął festiwal prezydent Andrzej Duda, PAP jest partnerem wydarzenia. (PAP)

pj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL