Kultura i sztuka po 1989 roku

10.08.2017

Dwie premiery podczas 55. Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego

Wodewil „Nowy Don Kiszot czyli Sto szaleństw” oraz koncert pieśni Stanisława Moniuszki do wierszy polskich i zagranicznych poetów - to dwie premiery 55. Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego. Impreza potrwa od 24 do 27 sierpnia w Kudowie-Zdroju.

Dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Rybarczyk podkreślił w czwartek na konferencji prasowej, że „Nowy Don Kiszot czyli Sto szaleństw” jest pierwszą produkcją festiwalową „od niepamiętnych lat”, którą realizują pracownicy i studenci Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

„Ten wodewil napisany do libretta Aleksandra Fredry jest absolutnym wydarzeniem, ponieważ oparty jest na odpisie oryginalnego zapisu nutowego Moniuszki z XIX wieku. Muzykolodzy Andrzej Wolański i Grzegorz Wierzba odnaleźli takie źródło, zatem będzie to prawdziwa premiera według wersji Moniuszki” - powiedział Rybarczyk.

Drugim wydarzeniem będzie koncert pieśni Moniuszki napisanych do wierszy znanych zagranicznych poetów m.in. Goethego, Moore'a, de Berangera oraz do przetłumaczonych na obce języki utworów polskich wieszczy m.in. Mickiewicza.

„To liryka słowno-muzyczna w najlepszym wydaniu. Pozwala propagować polską muzykę i poezję, która dzięki tłumaczeniom staje się zrozumiała dla obcokrajowców” - dodał Rybarczyk.

W programie festiwalu znalazła się również opera „Halka”, którą wystawi zespół Opery Wrocławskiej. Reżyserem spektaklu jest Laco Adamik, dyryguje orkiestra Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Na uwagę zasługuje również kantata „Widma”, jeden z tych utworów Moniuszki, który jest rzadko grany przez artystów. Tym razem na scenie wystąpią soliści i chór Narodowego Forum Muzycznego z Wrocławia, a dyrygować Wrocławską Orkiestrą Barokową będzie Andrzej Kosendiak. Na scenie wystąpią też znani aktorzy Mariusz Bonaszewski i Paweł Janyst. (PAP)

ros/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL