Kultura i sztuka po 1989 roku

18.06.2017

Festiwal Litewskich Zespołów Artystycznych w Burbiszkach

Litewskie zespoły muzyczne z Suwałk, Sejn i Puńska oraz zespół folklorystyczny z Litwy wystąpiły w niedzielę na Festiwalu Litewskich Zespołów Artystycznych "Saskrydis" w Burbiszkach nad jeziorem Gaładuś.

Nad graniczącym z Litwą jeziorem Gaładuś na Sejneńszczyźnie wystąpiło blisko 20 zespołów. Tradycją jest, że w Burbiszkach prezentuje się także jeden zespół z Litwy. W tym roku przyjechał zespół folklorystyczny z Kuczunai na Litwie, miejscowości leżącej tuż za naszą granicą. Z miejscowych zespołów zaprezentowały się grupy wokalne, chóry, zespoły etnograficzne, folklorystyczne i taneczne z litewskich domów kultury i szkół z litewskim językiem nauczania.

"Saskrydis" to najpopularniejszy litewski festiwal na Suwalszczyźnie; zwykle bierze w nim udział około tysiąca osób. Litwini przyjeżdżają tutaj specjalnie z całego świata. "Dzisiaj zjeżdżamy do Burbiszek z wielu stron świata samochodami, przylatujemy samolotami, by uczestniczyć w tej historycznej imprezie. Kilkadziesiąt lat temu Litwini spotykali się po cichu, zjeżdżali rowerami, końmi albo najzwyklej przychodzili pieszo, by pośpiewać i potańczyć" - powiedział PAP Olgierd Wojciechowski, przewodniczący Stowarzyszenia Litwinów w Polsce.

Stowarzyszenie organizuje festiwal od 1956 roku. Od kilkunastu lat towarzyszy mu piknik. Burbiszki to jedno z najbardziej malowniczych miejsc pogranicza polsko-litewskiego.

Wielu Litwinów tak planuje urlopy, by przyjechać na festiwal i spotkać się ze swoimi ziomkami. "Festiwal to nie tylko występy muzyczne, ale przede wszystkim spotkanie ludzi" - dodał Wojciechowski.

Podczas festiwalu scena ustawiona jest tyłem do jeziora Gaładuś. Naprzeciwko niej na wysokim wzgórzu - jak w amfiteatrze - siedzą widzowie. Wszyscy widzą nie tylko występy artystów, ale także jezioro i piękny krajobraz.

Festiwal Litewskich Zespołów Artystycznych w Burbiszkach jest jedną z imprez popularyzujących kulturę litewską w regionie. Jak podkreślił Wojciechowski, w tym roku jest aż 80 różnych imprez organizowanych przez mniejszość litewską.

Organizacje litewskie szacują, że w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy osób narodowości litewskiej. Według spisu powszechnego z 2002 roku - mniejszość litewska w Polsce liczy 5,8 tys. osób. Największe jej skupiska są na Sejneńszczyźnie.(PAP)

bur/ akw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL