Kultura i sztuka po 1989 roku

22.08.2017

Gdańsk: Slovak Sinfonietta w koncercie otwierającym Festiwal Mozartiana 2017

Pałac Opatów w Gdańsku. Fot. PAP/R. Jocher Pałac Opatów w Gdańsku. Fot. PAP/R. Jocher

W koncercie inauguracyjnym 12. Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana na dziedzińcu Pałacu Opatów w Parku Oliwskim w Gdańsku wystąpi w środę Slovak Sinfonietta (Słowacja) pod dyrekcją Pawła Przytockiego.

Slovak Sinfonietta jest jedną z najsłynniejszych orkiestr w Europie Wschodniej. Została założona w 1974 roku, a jej szybki rozwój artystyczny zaowocował wkrótce zaproszeniami na prestiżowe festiwale w Salzburgu (1977, 1978), Pradze (Praska Wiosna) i innych miastach europejskich. Jedynie trzy orkiestry regularnie gościły na prestiżowych festiwalach wiedeńskich przez 20 lat: Filharmonia Wiedeńska, Filharmonia Berlińska i Sinfonietta Słowacka.

We środę podczas koncertu inauguracyjnego 12. Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana na dziedzińcu Pałacu Opatów w Parku Oliwskim w Gdańsku jako solista zagra, urodzony w 1983 r., francuski wirtuoz trąbki Romain Leleu. Studiował w Conservatoire national superieur de musique et de danse de Paris oraz w Musikhochschule w niemieckim Karlsruhe. Jego repertuar sięga od barokowych koncertów do dzieł XXI-wiecznych.

Środowy wieczór zakończy występ Gaby Kulki z zespołem. Jej muzyka określana jest jako progresywny pop i jest mieszanką gatunków m.in. fortepianowego rocka i jazzu.

W czwartek publiczność będzie miała okazję obejrzeć specjalnie napisany dla festiwalu Mozartiana spektakl teatralno-muzyczny "Fantazja na oliwskie organy" w reżyserii Jerzego Bielunasa, z udziałem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz wielu aktorów i śpiewaków. Głównym bohaterem przedstawienia będzie opat Rybiński, w którego wcieli się wybitny aktor Olgierd Łukaszewicz. Po widowisku w ramach cyklu "Mozart i jazz" wystąpi Artur Dutkiewicz Trio.

W piątkowy wieczór wystąpi zaś Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Klauzy, wspólnie z flecistą Łukaszem Długoszem i harfistką Florence Sitruk (Szwajcaria). Następnie na scenie usytuowanej na dziedzińcu Pałacu Opatów w koncercie pt. "Mozart i folk" pojawi się Breabach, szkocki zespół grający muzykę tradycyjną.

Koncert finałowy tegorocznej Mozartiany odbędzie się w sobotę 26 sierpnia, zgodnie z dotychczasowym zwyczajem, w Katedrze Oliwskiej. Jako sopranistki wystąpią: goszcząca na najważniejszych europejskich i światowych scenach operowych Robin Johannsen z USA oraz wybitna rosyjska śpiewaczka Julia Leżniewa. Słuchaczom swoje umiejętności zaprezentują również laureat wielu prestiżowych nagród, niemiecki tenor Lothar Odinius oraz wybitny polski śpiewak i pedagog Wojciech Gierlach (bas).

Partię chóralną wykona Polski Chór Kameralny, a solistom i chórowi towarzyszyć będzie legendarna orkiestra instrumentów dawnych Academy of Ancient Music z Wielkiej Brytanii. Niedokończona przez Mozarta Msza c-moll zostanie dodatkowo oprawiona śpiewem gregoriańskim w wykonaniu zespołu Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński. Dyrygować będzie twórca festiwalu Mozartiana, szef Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis, Jan Łukaszewski.

Pierwsze trzy dni tegorocznego festiwalu to tradycyjnie koncerty kameralne w Domu Uphagena, mieszczącym się w centrum zabytkowego Gdańska. W niedzielę i poniedziałek wystąpili tam brytyjski klawesynista Martin Ennis oraz Maciej Frąckiewicz (akordeon), a we wtorek wieczorem publiczność wysłucha koncertu Anny Gutowskiej (skrzypce) i Antoniego Lichomanowa (fortepian).

Polska Agencja Prasowa jest jednym z patronów medialnych 12. edycji Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana.(PAP)

rop/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL