Kultura i sztuka po 1989 roku

21.04.2017

Historyk sztuki o M. Abakanowicz: prezentowała humanizm XX wieku

Magdalena Abakanowicz w swojej twórczości prezentowała humanizm XX w., humanizm człowieka zniszczonego przez klęski tego wieku, człowieka, który chce się odrodzić – mówi PAP historyk sztuki Andrzej Szczerski, wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Zdaniem Szczerskiego prace zmarłej w piątek rzeźbiarki są obrazem współczesnego człowieka i mają wymiar uniwersalny, a na dogłębną analizę drugiego człowieka pozwalały rzeźbiarce jej doświadczenia i wewnętrzna postawa.

W ocenie historyka artystka sprawiała wrażenie osoby "zamkniętej w sobie lub raczej zewnętrznie wyłączonej ze świata", ale wewnętrznie skupionej i spokojnej. „Jej wewnętrzną trudnością była pamięć drastycznych doświadczeń XX w., co jest widoczne w jej pracy" - mówił wicedyrektor.

Podkreślił, że odejście Abakanowicz, która wiele nowego wprowadziła do sztuki, jest wielką stratą dla kultury polskiej i światowej.

Jedną z pierwszych decyzji Szczerskiego, który półtora roku temu obejmował stanowisko wicedyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie, było umieszczenie w gmachu głównym muzeum rzeźby dwóch samotnych postaci, autorstwa zmarłej rzeźbiarki. (PAP)

bko/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL