Kultura i sztuka po 1989 roku

12.01.2017

Internetowa akcja „Przeczytam 52 książki w roku”

Od początku roku już prawie 18 tys. internautów zadeklarowało na portalu społecznościowym Facebook, że weźmie udział w akcji „Przeczytam 52 książki w roku”. Organizowana od dwóch lat kampania ma promować czytelnictwo.

„Liczymy na to, że uda się nam zmotywować do regularnego czytania tych, którzy większość czasu spędzają na surfowaniu witryn internetowych. Celowo, z myślą o nich, miejscem naszej akcji jest Facebook – najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie” – powiedział PAP inicjator, koordynator akcji, bloger Marcin Gnat.

Ci, którzy deklarują udział w akcji, przeczytają średnio jeden tytuł w tygodniu – rok ma przeciętnie 52 tygodnie. „Gatunek, format książki i ilość stron nie liczą się. Ważne, by regularnie czytać” – wyjaśnił pomysłodawca.

Na profilu facebookowym akcji internauci nie tylko deklarują chęć czytania, ale i dzielą się opiniami o poszczególnych tytułach, polecają je sobie i – poprzez wysłanie zaproszeń online – zachęcają innych do udziału w kampanii.

Akcja odbywa się po raz trzeci. Podczas pierwszej edycji (2015) chęć regularnego czytania wyraziło 102,5 tys. internautów, a podczas ostatniej edycji (2016) – 60 tys. osób.

Gnat przyznaje, że trudno zweryfikować, kto naprawdę przeczytał książki, a kto tylko miał przysłowiowy słomiany zapał. „Najważniejsze jednak, że tysiące osób wyrażają chęć czytania, co oznacza, że czują potrzebę sięgania po książki” – ocenił inicjator akcji.

Do akcji "Przeczytam 52 książki w roku" można dołączyć odwiedzając https://www.facebook.com/events/1944534809107508/  (PAP)

bko/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL