Kultura i sztuka po 1989 roku

22.09.2017

"Kolacja na cztery ręce" na otwarcie sezonu w gorzowskim Teatrze Osterwy

Premierą sztuki "Kolacja na cztery ręce" publicysty i historyka Paula Barza Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. otworzy w nadchodzącą sobotę nowy sezon artystyczny. Spektakl wyreżyserował dyrektor gorzowskiej sceny Jan Tomaszewicz.

„Kolacja na cztery ręce” to historia opowiadająca o hipotetycznym spotkaniu dwóch wielkich, niemieckich kompozytorów – Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Haendela. W rzeczywistości obaj nigdy się nie spotkali, choć ten pierwszy wielokrotnie o to zabiegał.

„Haendel był artystą podziwianym przez całą Europę i skutecznie unikał osobistej konfrontacji z kolegą po fachu, z którym siłą rzeczy go porównywano. W teatrze i na scenie wszystko jednak jest możliwe. Dlatego zapraszamy na wyjątkowy wieczór, klimatyczną i zabawną kolację, podczas której dojdzie ostatecznie do konfrontacji wybitnych muzyków” – powiedział Tomaszewicz.

Dodał, że sztuka jest nie tylko gratka dla miłośników muzyki klasycznej, ale przede wszystkim propozycją dla amatorów wyrafinowanego i błyskotliwego poczucia humoru.

Scenografię i kostiumy do spektaklu przygotowała Natalia Kołodziej z Poznania, która od wielu lat współpracuje z gorzowskim teatrem. Na scenie wystąpią Michał Anioł, Bartosz Bandura i Krzysztof Tuchalski.

Spektakl po raz pierwszy zostanie zaprezentowany gorzowskiej publiczności w sobotę, 23 września o godz. 19. Jego prapremiera odbyła się blisko miesiąc temu w Lesznie (woj. wielkopolskie) podczas odbywającego się w tym mieście Festiwalu Leszno Barok Plus.

W nowym sezonie artystycznym Teatr Osterwy zmierza przygotować łącznie sześć premier. Wśród nich znajdą się m.in. „Hamlet” w reż. Błażeja Peszka czy „Pan Tadeusz” w reż. Rafała Matusza.

Ponadto nie zabraknie cyklicznych imprez organizowanych przez gorzowską scenę. Tradycyjnie największym wydarzeniem będą listopadowe Gorzowskie Spotkania Teatralne. W tym roku oprócz teatrów z Warszawy i Zielonej Góry zobaczymy Teatr Kolady z Jekaterynburga. W sumie na wydarzenie złoży się siedem przedstawień. Będzie to 34. edycja Spotkań.

Natomiast po zakończeniu sezonu artystycznego 2017/18, na początku lata życiem będzie tętnic Letnia Scena Osterwy za sprawą organizowanego na niej od kilkunastu lat Gorzowskiego Festiwalu Teatrów Ogródkowych. Tego lata scenę letnią odwiedziło 14,8 tys. widzów. (PAP)

mmd/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL