Kultura i sztuka po 1989 roku

21.04.2017

Krytyk sztuki o M. Abakanowicz: była wielką, twardą damą dla polskiej sztuki

Dyrektor MOCAK Maria Anna Potocka. Fot. PAP/S. Rozpędzik Dyrektor MOCAK Maria Anna Potocka. Fot. PAP/S. Rozpędzik

Magdalena Abakanowicz była wielką, twardą damą dla polskiej sztuki. Jej charakter - radykalny, bardzo wymagający - miał ogromne znaczenie w procesie twórczym – mówi PAP krytyk sztuki Maria Anna Potocka, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

„Mnie najbardziej uderzało w jej sztuce to, że potrafiła wymyślić konsekwentną brutalność estetyczną, dzięki której mówiła to, co chciała" - powiedziała Maria Anna Potocka.

Zwróciła uwagę, że radykalny i wymagający charakter Abakanowicz miał ogromne znaczenie dla procesu twórczego. „Ona bardzo wcześnie zaczęła tworzyć kompozycje tkaninowe, które szybko doprowadziły do refleksji, że dekoracyjność i ładność w sztuce to nie są wartości, a że z materii, którą się operuje, trzeba wyciągnąć pewien dramatyzm egzystencjalny, trzeba wyciągnąć rodzaj napięcia, który nie jest napięciem estetycznym, tylko napięciem ludzkim, antropologicznym" - mówiła krytyk sztuki.

Podkreśliła, że w abakanach rzeźbiarki pojawiły się abstrakcyjne napięcia, bóle, walki itd. Twórczość artystki wyróżniała się też stylistyką abstrakcji charakterystycznych dla zagłady. „Pojawił się człowiek, który potrafi doprowadzić siebie do skrajnego upokorzenia, uwięzienia, zguby" - opowiadała dyrektor MOCAK-u. (PAP)

bko/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL