Kultura i sztuka po 1989 roku

21.04.2017

Krytyk sztuki: poziom Abakanowicz sprawiał, że narodowość się nie liczyła

Magdalena Abakanowicz jako jedna z niewielu artystek z Europy Środkowo-Wschodniej osiągnęła kilkadziesiąt lat temu poziom, przy którym narodowość kompletnie się nie liczy – powiedziała PAP krytyk sztuki Monika Branicka. Twórczyni słynnych abakanów zmarła w piątek, miała 86 lat.

Monika Branicka współprowadzi w Berlinie galerię Żak Branicka, poświęconą sztuce Europy Środkowo-Wschodniej. Pochodząca z Krakowa krytyk podkreśliła, że w Niemczech Abakanowicz jest najbardziej rozpoznawalną polską rzeźbiarką, mimo wszystko brakuje wielkich, indywidualnych wystaw jej poświęconych.

„Jest bardzo znana, choć nie miała wielkich pokazów" - przyznała krytyk, która dwa lata temu współorganizowała dużą i - jak zwróciła uwagę - pierwszą indywidualną ekspozycję prac Abakanowicz w stolicy Niemiec, w ewangelickim kościele św. Elżbiety.

Branicka zaznaczyła, że o sztuce Abakanowicz będzie się pamiętało, a jej śmierć jest wielką stratą. „W każdym momencie i w każdym miejscu warto mówić o Abakanowicz. Ona była wspaniałą artystką, prezentowała taki poziom, że nie ważne było pochodzenie z Europy Środkowo-Wschodniej" - mówiła krytyk i dodała: „Abakanowicz pozostanie jedną z najważniejszych polskich artystek powojennych, której udało się dotrzeć do ligi światowej, i to w jakże trudnych czasach".

Krytyk oceniła też, że Abakanowicz tworzyła sztukę „bez granic" i „bez granic myślała o rzeźbie", a wyznaczone przez nią nowe drogi obowiązują do dziś.

„Jej działania spowodowały kompletną rewolucję w myśleniu o rzeźbie. Pokazała, że rzeźba nie musi być jedną bryłą, że może być sytuacją przestrzenna i może być z tkaniny" - wyjaśniła krytyk.(PAP)

bko/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL