Kultura i sztuka po 1989 roku

13.05.2017

"Krzyżacy" najlepszą sztuką 28. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatru Lalek w Opolu

W Opolu zakończyła się 28 edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatru Lalek. Za najlepszą sztukę jury uznało "Krzyżaków" w wykonaniu Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku.

W trakcie odbywającego się co dwa lata przeglądu, opolskiej publiczności zaprezentowano 31 przedstawień, w tym 11 konkursowych. Wśród nich jury wyłoniło najlepszych wykonawców. Pierwsza nagroda pojedzie do Gdańska za "Krzyżaków". Drugą nagrodę jury przyznało Teatrowi Animacji w Poznaniu za "Opowieści z niepamięci". Gospodarze - Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki otrzymał trzecią nagrodę za "Dziady" Adama Mickiewicza.

W kategorii aktorów pierwszą nagrodę otrzymał Bogusław Kierc za rolę Poety w "Dziadach" OTLiA. Drugą nagrodę przyznano Łukaszowi Batce za rolę w spektaklu "Wielkie pytanie" Teatru Pinokio w Łodzi.

Wyróżnienia otrzymali: Edyta Janusz-Ehrlich za role Danusi, Jagienki w spektaklu "Krzyżacy" w wykonaniu Miejskiego Teatru „Miniatura” w Gdańsku, Tomasz Maśląkowski za role w spektaklu "W środku słońca gromadzi się popiół" w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Lalek oraz Anna Stella za rolę Kławdii w spektaklu "Czarodziejska góra" w wykonaniu Białostockiego Teatru Lalek i Teatru Malabar Hotel. Wyróżnienie zespołowe przyznano aktorom za role "Opowieści z niepamięci" Teatru Animacji w Poznaniu.

Wyróżnienia dla realizatorów spektakli otrzymali: Ewa Woźniak z OTLiA za scenografię "Kolorowi Ludzie", Dariusz Panas za scenografię "Calineczki" Teatru Maska z Rzeszowa, Hubert Prygies za muzykę do "Calineczki", Grzegorz Mazoń za muzykę "Prostej historii" w wykonaniu Fundacji Lale. Teatr i Wrocławskiego Teatru Lalek. Wśród nagrodzonych w tej grupie znalazła się także Sandra Szwarc - autorka opracowania muzycznego "Krzyżaków" - zdobywcy pierwszej nagrody festiwalu. (PAP)

masz/ sp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL