Kultura i sztuka po 1989 roku

26.09.2016

Łódź: Cykl spektakli i filmów dokumentalnych na przeglądzie "Szwalnia.DOK”

Piętnaście przedstawień teatralnych inspirowanych dokumentem, projekcje filmów dokumentalnych oraz wystawa fotografii reportażowej znalazły się w programie pierwszej edycji przeglądu "Szwalnia.DOK" w Łodzi. Cykl prezentacji rozpocznie się 5 października.

Jak tłumaczył w rozmowie z PAP Marcin Brzozowski, dyrektor artystyczny głównego organizatora wydarzeń - Teatru Szwalnia w Łodzi, ideą przeglądu jest zaprezentowanie szerokiej publiczność różnego rodzaju zjawisk artystycznych bazujących na pracy dokumentacyjnej – archiwach, dokumentach, fotografiach, formach reportażowych oraz własnych doświadczeniach.

"Doszliśmy do wniosku, że w dzisiejszych czasach ten rodzaj teatru pełni szczególną rolę i funkcję. W tej dziedzinie sztuka może bowiem dokonywać pewnego rodzaju interwencji i w wyraźny sposób wkraczać w rzeczywistość. Dlatego, by ukazać spektrum nurtu dokumentalnego, postanowiliśmy zebrać i przedstawić w jednym miejscu najciekawsze projekty z Polski i zagranicy" - wyjaśnił.

Dodał, że celem "Szwalnia.DOK" jest również odpowiedź na pytanie, jakie obecnie tematy inspirują twórców działających w omawianym zakresie oraz jakich środków powinien używać teatr dokumentalny, by nie przekraczać granic intymności.

W programie premierowej edycji przeglądu znalazł się szeroki przekrój wydarzeń i działań artystycznych bazujących na sztuce dokumentu, non-fiction oraz verbatim. W sumie w Łodzi zostanie wystawionych 15 inscenizacji przygotowanych przez zespoły teatralne z Polski, Ukrainy oraz Stanów Zjednoczonych.

"Zaprosiliśmy m.in. Teatr Trans-Atlantyk z Warszawy, który wystawi +Album Karla Hockera+ – spektakl inspirowany autentycznym albumem zdjęć oficerów SS. Przykładem działań z pogranicza sztuk audio-wizualnych będzie zaś instalacja performatywna - +Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej+. Z kolei teatr formy reprezentować będą absolwenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku w dyplomowym przedstawieniu +Pospolite żywoty martwych Polaków+, a teatr eksperymentalny ukażemy w spektaklu dla najmłodszych widzów +Nikt nic nie wie+ Klubu Komediowego dla Dzieci” – powiedziała PAP koordynatorka przeglądu Patrycja Terciak.

Teatr Szwalnia wystawi m.in. "Bieżeńców" – inscenizację opartą na motywach rozmów Swietłany Aleksiejewicz z mieszkańcami terenów skażonych po wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu oraz "Pobyt Tolerowany", który zostanie wystawiony w prywatnym mieszkaniu.

"Szwalnia.DOK" rozpocznie się 5 października interaktywnym koncertem tradycyjnych pieśni ukraińskich przygotowany przez Teatr Pralnia z Ukrainy. Przegląd potrwa do 11 grudnia, a jego finałem będzie premiera spektaklu "Wolny Kurdystan" będącego próbą analizy obecnej sytuacji społecznej i politycznej Bliskiego Wschodu na podstawie dokumentacji i doświadczeń z pobytów w Kurdystanie reżysera Marcina Brzozowskiego.

Większość wydarzeń zaplanowano w przestrzeniach Teatru Szwalnia. Po przedstawieniach zaplanowano omówienia i dyskusje. Przeglądowi będzie towarzyszyć wystawa fotografii reportażowych "NieDOKończone", instalacje z audio-komentarzem oraz cykl filmów dokumentalnych studentów Szkoły Filmowej w Łodzi. Projekcje będą dotyczyły wykluczenia społecznego oraz konfliktów społeczno-politycznych.

Wszystkie wydarzenia w ramach "Szwalnia.DOK" są bezpłatne i ogólnodostępne. Organizatorem przeglądu jest Teatr Szwalnia, Poleski Ośrodek Kultury oraz Urząd Miasta Łodzi. (PAP)

bap/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL