Kultura i sztuka po 1989 roku

08.09.2014 aktualizacja 19.07.2016

Michał Zadara z Nagrodą im. Swinarskiego przyznawaną przez "Teatr"

Michał Zadara. Fot. PAP/M. Kulczyński Michał Zadara. Fot. PAP/M. Kulczyński

Reżyser Michał Zadara został laureatem Nagrody im. Konrada Swinarskiego przyznawanej przez miesięcznik "Teatr". Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza przyznano aktorom Wiktorii Gorodeckiej i Bartoszowi Porczykowi; Nagrodę Specjalną „Teatru” - Wojciechowi Kościelniakowi.

Laureatów Nagród „Teatru” wybrało jury w składzie: Jacek Cieślak, Łukasz Drewniak, Jacek Kopciński (przewodniczący), Jolanta Kowalska, Wojciech Majcherek, Kalina Zalewska.

Nagrodą im. Konrada Swinarskiego za najlepszy spektakl sezonu 2013/2014 uhonorowano Michała Zadarę, za reżyserię "Zbójców" Friedricha Schillera w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Nominowani do Nagrody im. Konrada Swinarskiego byli także: Jan Klata - za reżyserię "Termopil polskich" Tadeusza Micińskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu i Marcin Liber za reżyserię "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Nagroda im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera sezonu teatralnego jest przyznawana od 1976 roku, a Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza - dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora sezonu teatralnego - od 1984 roku. Miesięcznik "Teatr" to najstarsze polskie czasopismo, poświęcone teatrowi współczesnemu. Pierwszy numer "Teatru" ukazał się w 1945 r. w Krakowie.

Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kobiecą kreację aktorską sezonu 2013/2014 Wiktorii Gorodeckiej za rolę Amalii Edelreich w przedstawieniu "Zbójcy" Friedricha Schillera, w reżyserii Michała Zadary, w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Za najlepszą męską kreację aktorską Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza przyznano Bartoszowi Porczykowi, za rolę Gustawa i Myśliwego w "Dziadach" Adama Mickiewicza, w reżyserii Michała Zadary w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Reżysera Wojciecha Kościelniaka uhonorowano Nagrodą Specjalną „Teatru”. Jak uzasadniono, artysta ten "stworzył w Polsce nową formułę musicalu, wprowadzając na scenę muzyczną polską i europejską klasykę literacką: +Lalkę+ Bolesława Prusa, +Chłopów+ i +Ziemię obiecaną+ Władysława Reymonta oraz +Mistrza i Małgorzatę+ Michaiła Bułhakowa, +Frankensteina+ Mary Shelley i +Sen nocy letniej+ Williama Szekspira".

Nagroda im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera sezonu teatralnego jest przyznawana od 1976 roku, a Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza - dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora sezonu teatralnego - od 1984 roku. Miesięcznik "Teatr" to najstarsze polskie czasopismo, poświęcone teatrowi współczesnemu. Pierwszy numer "Teatru" ukazał się w 1945 r. w Krakowie. (PAP)

agz/ mlu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL