Polska po 1989 roku

28.10.2016 aktualizacja 29.10.2016

Muzyka, śpiew i świadectwa na inauguracji "Are You ready? YES!"

Radosna muzyka i śpiew, a także świadectwa uczestników ŚDM 2016 towarzyszyły w piątek w Krakowie inauguracji cyklu "Are You ready? YES!". W ramach projektu Kościół będzie organizował spotkania mające utrwalić dziedzictwo lipcowej wizyty papieża w Polsce.

"Cieszę się, że te Światowe Dni Młodzieży trwają, bo to, że tu dzisiaj jesteście, to dalszy ciąg radości i przeżywania ŚDM. Dziękuję wam za atmosferę dnia dzisiejszego. Dziękuję za entuzjazm i odwagę, by zorganizować ŚDM" – powiedział do nich metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Jak dodał, zdarzały się głosy sprzeciwu wobec organizacji ŚDM w Polsce, ale dziś "wszyscy są szczęśliwi, bo te Dni wniosły bardzo dużo". "Otrzymuję wiadomości z całego świata. We Francji np. mówią, że Polska jest piękna, że można się tu modlić na ulicach, placach, a we Francji jest to niemożliwe. Francuzi mówią, że u nas jest wolność, że Polska jest piękna i głęboko religijna" – zaznaczył kardynał.

Wspominał też, że papieża uderzyła gościnność Polaków, którzy żegnali go nawet w ostatni, ulewny dzień. "Na lotnisku powiedział: +Jeszcze tu wrócę+. Byłem niedawno w Rzymie i powiedziałem mu, że czekamy na niego" – wyznał Dziwisz.

Mówił także o pokorze i prostocie Franciszka, który podczas pobytu w Krakowie nawet sam sobie prał skarpetki.

Dziwisz zaapelował do młodych, by służyli Kościołowi i podkreślił, że potrzeba powołań, zwłaszcza zakonnych. "Jest bardzo mało sióstr, a te, które są, są już często w podeszłym wieku" – mówił i dodał: "Myślę, że po ŚDM będziemy mieć więcej powołań".

"Cieszę się, że te Światowe Dni Młodzieży trwają, bo to, że tu dzisiaj jesteście, to dalszy ciąg radości i przeżywania ŚDM. Dziękuję wam za atmosferę dnia dzisiejszego. Dziękuję za entuzjazm i odwagę, by zorganizować ŚDM" – mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Kardynał przypomniał też słowa Jana Pawła II, który mówił młodym, by się modlili. "Kto się modli, inaczej patrzy na życie, inaczej się mu w życiu układa" – powiedział Dziwisz.

Kolejne wydarzenia w ramach "Are You ready? YES!" organizatorzy zaplanowali na 13 i 26 listopada. 13 listopada w Tauron Arenie odbędzie się koncert dziękczynno-uwielbieniowy "Bóg liczy na Ciebie", inspirowany wydarzeniami z udziałem papieża Franciszka. 26 listopada, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach młodzi będą mogli wziąć udział w rekolekcjach poświęconych siedmiu darom Ducha Świętego.

W piątek do Tauron Areny, która była miejscem spotkania wolontariuszy ŚDM z Franciszkiem, przyszło ok. 4,5 tys. osób, które chciały jeszcze raz poczuć atmosferę ŚDM. Młodzież tańczyła, śpiewała, wymachiwała flagami Polski i papieskimi. Młodzi, ale i księża, wspominali ŚDM, na telebimach wyświetlano fragmenty spotkań z papieżem.

Młodzież zapewniała, że chce pomnażać owoce ŚDM. "Chcę uczynić Światowe Dni Młodzieży moim stylem życia", "Najgorzej zostać emerytem po ŚDM", "Chcemy być dla Boga i innych" – mówili ze sceny wolontariusze przygotowujący ŚDM 2016.

Podczas wieczoru odczytano wypowiedzi z ankiet rozesłanych do uczestników ŚDM z pytaniami, co młodzi zamierzają zrobić z tym, co usłyszeli od papieża. Wśród odpowiedzi były: "Papież powiedział, abym wyrzucił kanapę, nie był młodym +kanapowym+. Świat nie potrzebuje +kanapowych+. I wyrzuciłem kanapę. W moim życiu nastąpiła zmiana"; "Nie mogę siedzieć, mam iść, modlić się i dawać świadectwo"; "Papież dotknął trudnych spraw, m.in. narkotyków. Papież mówi, że tu i teraz należy do mnie i do Boga, to ja mam decydować o sobie i walczyć o marzenia".

Program w Tauron Arenie uświetnił m.in. koncert zespołu Nie Ma Go Tu, który skomponował oficjalny hymn ŚDM. Wystąpił także artysta muzyk Hubert Kowalski, związany z krakowskim środowiskiem dominikanów. Na zakończenie inauguracji zaplanowano eucharystię z udziałem m.in. kard. Dziwisza i bp. Grzegorza Rysia, inicjatora "Are You ready? YES!".

Jeszcze przed inauguracją biskup podkreślił, że projekt ma utrwalić dziedzictwo lipcowej wizyty papieża w Polsce. "Chcemy podtrzymać i umocnić to dobro, które otrzymaliśmy od Boga w czasie Światowych Dni Młodzieży" – powiedział i ocenił, że ŚDM zmobilizowały wielu młodych, którzy wcześniej mieli różne, czasem dość luźne związki z Kościołem.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" trwały w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki od 26 do 31 lipca. Polska była po raz drugi gospodarzem takiego spotkania – poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. (PAP)

bko/ wkt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL