Polska po 1989 roku

13.12.2016

Nagrody Grand Press: ks. Adam Boniecki laureatem jubileuszowej nagrody XX-lecia

Ks. Adam Boniecki został we wtorek laureatem jubileuszowej nagrody Grand Press XX-lecia. Na gali konkursu organizowanego przez miesięcznik "Press" nagrodę Grand Press odebrała Bianka Mikołajewska z Oko.Press, wybrana Dziennikarką Roku 2016.

"Ks. Adam Boniecki udowodnił, że milczenie jednego dziennikarza może być bardziej wymowne, niż wrzawa wielu mediów" - powiedziała w laudacji na cześć nagrodzonego redaktorka "Pressa" Renata Gluza.

Przypomniała, że ks. Boniecki jest w czołówce dziennikarzy, którzy w nominacjach do konkursu Dziennikarz Roku zgromadzili przez ostatnie dwadzieścia lat najwięcej punktów. "Jest dowodem na to, że prawdziwe autorytety buduje się na wierności swoim zasadom" - podkreśliła Gluza.

Redaktor-senior "Tygodnika Powszechnego" został wyróżniony za "milczenie, głośniejsze niż tysiąc słów, za mądrość rzeczywistą, która nie daje niemądrym okolicznościom, za dobry humor i styl, który pozwala znosić brak stylu".

Laureat podkreślił, że to dziennikarze kształtują myślenie społeczeństwa i to, co się podoba, a co nie. Zadaniem dziennikarzy jest, aby "nie parli do jakiejś zgody, do jakiegoś +kochajmy się+ tylko powierzchownego i przyjemnego. W kazaniach można do tego nawoływać".

"Musimy się spierać, musimy protestować, nawet walczyć. Tylko żebyśmy nie dali się nigdy wpuścić w ten proces odczłowieczania przeciwnika" - mówił Boniecki. "Nigdy nie odbiera się godności przeciwnikowi, nie zalicza się go do kategorii podludzi" - apelował.

Zdaniem Bonieckiego wyróżnienie jest zaszczytem nie tylko dla niego, ale także dla "Tygodnika Powszechnego" - miejsca, w którym się wychował i doczekał szczęśliwej emerytury.

Bianka Mikołajewska została wybrana Dziennikarką Roku 2016.

W laudacji na cześć Mikołajewskiej, wicenaczelnej i szefowej zespołu śledczego Oko.Press Andrzej Skworz, redaktor naczelny magazynu „Press” podkreślił, że praca w internecie nie musi umniejszać pracy dziennikarza.

Skworz przypomniał, za co Biankę Mikołajewską – nominowaną do nagród Grand Press także w poprzednich latach - docenili inni dziennikarze.

„W jednej z nominacji ten wybór uzasadniano: za odwagę przy podejmowaniu nowego wyzwania, za rzetelność dziennikarską” – mówił. „W kolejnej: za kawał dobrej, żmudnej dziennikarskiej roboty w docieraniu do samych faktów, a nie jak czyni to wiele serwisów - powtarzania ich i interpretacji” – dodał.

Skworz przypomniał też nominację, w której Mikołajewską określono „dziennikarskim odkryciem roku”.

Mikołajewska przyznała, że to niezwykłe uczucie wiedzieć, że „tyle redakcji mimo różnic dzielących nas dziś coraz bardziej jest w stanie wskazać tylko jedną osobę”.

„Może to jest ten klucz do sukcesu, który dzisiaj świętuję? Do tej pory byłam wolnym strzelcem i działałam sama. Długo pracowałam nad tekstami, redakcja widziała praktycznie tylko efekty. Rzadko zdarzało się, abym z kimś współpracowała w pracy nad jakimiś materiałami” – wspominała laureatka. „W tym roku odkryłam zupełnie nowe możliwości dziennikarstwa: pracy w zespole, któremu mam przyjemność szefować” – dodała.

Jak podkreśliła, dziennikarze Oko.Press pracują nad tekstami wspólnie. Potęgą zespołu śledczego portalu, w którego skład wchodzą także Jakub Stachowiak, Konrad Szczygieł i Patryk Szczepaniak, jest - jak mówiła Mikołajewska - „ścieranie się i wymienianie ostrych poglądów”. Dodała, że nagrodę potraktowała jako wyróżnienie całego portalu.

Tytuł Dziennikarza Roku przyznawany jest za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu. Zwycięzca jest wyłaniany w wyniku głosowania redakcji polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych i portali internetowych. Dziennikarka Roku otrzymała statuetkę w formie stalówki oraz 10 tys. euro.

W tegorocznym głosowaniu kolejne miejsca zajęli: Iwona Szpala i Małgorzata Zubik („Gazeta Stołeczna”), Ewa Siedlecka („Gazeta Wyborcza”), Andrzej Stankiewicz (Onet) i Dariusz Rosiak (Polskie Radio).

Nagrodę okolicznościową, Grand Press XX-lecia, wręczono ks. Adamowi Bonieckiemu. „Ks. Boniecki udowodnił, że milczenie jednego dziennikarza może być bardziej wymowne niż wrzawa wielu mediów” – powiedziała w laudacji Renata Gluza, redaktorka „Press”. „Jest dowodem na to, że prawdziwe autorytety buduje się na wierności swoim zasadom” – dodała.

W kategorii news nagrodę Grand Press otrzymali Stanisław Skarżyński i Konrad Radecki-Mikulicz - dziennikarze Oko.Pressu.

W kategorii dziennikarstwo śledcze wyróżniono Iwonę Szpachlę i Małgorzatę Zubik z „Gazety Wyborczej–Magazynu Świątecznego”.

Za najlepszy tekst publicystyczny jury konkursu uznało artykuł „Klasa średnia z łaski PiS” Michała Szułdrzyńskiego („Rzeczpospolita").

Najlepszym reportażem prasowym ogłoszono „Wojny Galiny” Anny Śmigulec („Duży Format - Gazeta Wyborcza”).

„Skazani na siebie” - to tytuł nagrodzonego reportażu radiowego autorstwa Alicji Kulik (Polskie Radio Olsztyn).

W kategorii reportaż telewizyjny zwyciężyła „Droga przez piekło” – materiał Wojciecha Bojanowskiego (TVN 24).

Najlepszym wywiadem przeprowadzonym w 2016 r. była według jury rozmowa „Zasady są jasne: wygrała ta partia i morda w kubeł” Magdaleny Rigamonti („Dziennik Gazeta Prawna”).

W kategorii dziennikarstwo specjalistyczne nagrodzono materiał Patryka Słowika („Dziennik Gazeta Prawna”).

Podczas gali wręczono też nagrodę Grand Press Economy - wyróżniono nią Bartka Godusławskiego z „Pulsu Biznesu”.

Laureatem nagrody Grand Press Digital za wykorzystanie nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej został Jarosław Kuźniar (Onet).

W trakcie gali po raz drugi została wręczona nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego dla najlepszego dziennikarza sportowego. W tym roku otrzymał ją Włodzimierz Szaranowicz (Telewizja Polska).

Nagrody Grand Press są przyznawane za najlepsze materiały dziennikarskie: prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe powstałe w mijającym roku. Do 20. edycji konkursu zgłoszono 636 prac. 55 znalazło się w finale. Zwycięzcy w każdej z kategorii otrzymali m.in. czeki o równowartości 1000 euro.

Zwycięzców wyłoniło jury w składzie: Kamila Ceran (Tok FM), Roman Czejarek (Polskie Radio), Ewa Ewart (TVN 24), Renata Gluza („Press”), Jerzy Jurecki („Tygodnik Podhalański”), Marcin Kowalczyk („Express Ilustrowany”), Andrzej Skworz („Press”), Radosław Sławiński (Polsat Play), Tadeusz Sołtys (RMF FM), Kuba Sufin (TVP), Marek Twaróg („Dziennik Zachodni”), Bartosz Węglarczyk (Onet), Michel Viatteau (Agence France-Presse), Jacek Żakowski („Polityka”). (PAP)

oma/pat

oma/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL