Kultura i sztuka po 1989 roku

11.01.2017

Ogłoszono laureatów II edycji Konkursu Fotografii Teatralnej

Ogłoszono laureatów II edycji Konkursu Fotografii Teatralnej. W kategorii "teatralne zdjęcie sezonu" zwyciężyła Monika Stolarska, autorem najlepszego dokumentacyjnego zestawu z przedstawienia został Bartosz Warzecha.

"Robiąc zdjęcia zawsze mam obawę, że odbiorca może tego +nie kupić+. Obawiam się czasem, że zdjęcia są zbyt autorskie - zbyt mało opowiadają o spektaklu. W większym stopniu są moją pracą twórczą (...) Czuję się odpowiedzialna za te zdjęcia. Widz dostaje wizję fotografa" - powiedziała PAP Stolarska, nie kryjąc zaskoczenia wygraną.

Nagrodzone zdjęcie Stolarskiej pochodzi ze spektaklu „Faust”, który odbył się w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Fotografia przedstawia aktora Roberta Wasiewicza na kilka minut przed wejściem na scenę.

Bartosz Warzecha, którego zestaw dziesięciu zdjęć ze spektaklu „EXODUS 2.0” zdobył uznanie jury, mówił o różnicy pomiędzy tym co widzą odbiorcy, a co zobaczyć można na zdjęciach. "Staram się, by moje zdjęcia powstawały na próbach generalnych bez widowni, ze względu na obustronny dyskomfort - dla widza i dla mnie. Czasem chcę podejść bliżej lub zmienić kadr. Zdjęcia są wykorzystywane do dokumentacji spektaklu, a drugim aspektem jest promocja" - powiedział laureat.

Nagrody w II edycji Konkursu Fotografii Teatralnej wręczono w środę wieczorem w Instytucie Teatralnym w Warszawie; wzięli w niej udział fotografowie, którzy między 1 września 2015 r. a 31 sierpnia 2016 r. wykonali fotografie ukazujące przedstawienie teatralne lub pracę nad nim.

Ze zgłoszonych prac jury wyłoniło 10 najlepszych w kategorii "teatralne zdjęcie sezonu" oraz 10 autorów za dokumentacyjny zestaw z przedstawienia, którego premiera miała miejsce w Polsce. W tym gronie znaleźli się: Natalia Kabanow, Przemek Krzakiewicz, Grzegorz Press, Maciej Rukasz, Tomasz Słupski, Monika Stolarska, Wojtek Szabelski, Tomasz Tyndyk, Bartek Warzecha, Aneta Wawrzoła, Maciej Zakrzewski, Albert Roca Maca, Dominik Werner. Prace finałowe prezentowane będą na wystawach w Polsce i za granicą. Można je także oglądać na stronie internetowej Instytutu Teatralnego.

"Po to jest konkurs oraz cały szereg wydarzeń związanych z fotografią teatralną, aby podjąć dyskusję, jaka ta fotografia teatralna powinna być i czy mamy do czynienia z jednym kierunkiem - są różne strategie, a każdy fotograf ma inną wrażliwość" - powiedziała członkini jury, artystka wizualna, fotografka teatralna, scenografka Magda Hueckel.

I edycja konkursu towarzyszyła obchodom 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Konkurs skierowany jest zarówno do artystów fotografików, absolwentów wyższych szkół artystycznych, jak i amatorów. Jego celem jest promocja i rozwój fotografii teatralnej jako narzędzia do odbioru działalności twórczej. Laureatami ubiegłorocznej edycji zostali Katarzyna Machniewicz oraz Adam Golec.(PAP)

masl/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL