Kultura i sztuka po 1989 roku

06.09.2017

Opolski Teatr Kochanowskiego przedstawił plany na sezon 2017/18

Wrześniowe premiery - "Moralność pani Dulskiej" w reżyserii Giovanny'ego Castellanosa oraz "Ostatni gasi światło" w wykonaniu polskich i czeskich aktorów otwierają nowy sezon w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. W środę przedstawiono plany repertuarowe.

Jak podkreśla Łukasz Kustrzyński z działu promocji Teatru im. Jana Kochanowskiego, sezon 2017/18 będzie czasem zarówno ważnych tematów, jak i lekkich form, które wzbogacą repertuar o kolejne tytuły skierowane do szerokiego grona widzów.

Jeszcze we wrześniu odbędą się dwie pierwsze premiery: 9 września „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w reż. Giovanny'ego Castellanosa, 22 września „Ostatni gasi światło” Vojtěcha Štěpánka w reż. Norberta Rakowskiego. Pierwsza premiera to realizacja polskiej klasyki dramatu; spektakl dla miłośników teatru, opartego przede wszystkim na słowie i grze aktorskiej w reżyserii Kolumbijczyka ze świeżym spojrzeniem na polską klasykę. Druga premiera to projekt wyjątkowy ze względu na międzynarodową współpracę, którą nawiązał opolski teatr. Na scenie wystąpią aktorzy polscy oraz czescy we współczesnym tekście czeskiego autora z komediowym zacięciem. Światowa prapremiera, która odbyła się w Klicperovo Divadlo w Hradec Králové, zapewniła artystom z Opola wstęp na XVII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez granic w Cieszynie.

"Naszych widzów czeka również realizacja zwycięskiego projektu I edycji konkursu Modelatornia. Daria Kopiec wyreżyseruje spektakl oparty na głośnym reportażu Marty Abramowicz „Zakonnice odchodzą po cichu” (premiera 10 listopada 2017). Przedstawienie pod tym samym tytułem ukaże zamknięty dla obcych świat pełen surowych zasad i trudnych wyborów, w którym miłość i Bóg nie zawsze odgrywają pierwszoplanowe role" - informuje Kustrzyński.

Znany opolskiej publiczności z realizacji spektaklu „Coś pomiędzy” Tomasz Cymerman wyreżyseruje tekst francuskiego dramatopisarza Georgesa Pereca „Podwyżka”. Jest to pełna absurdu sztuka, w której widz analizuje karkołomną walkę o tytułową podwyżkę, którą stoczyć musi główny bohater – jeden z trybików korporacyjnej machiny. Ponadto opolski teatr pokaże „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych” Bolesława Leśmiana w reż. Magdy Streker (premiera: luty 2018), „Kto się boi Virginii Wolf?” Edwarda Albee’a w reżyserii Kuby Kowalskiego, najnowszy spektakl Piotra Ratajczaka we współpracy z Piotrem Rowickim - „Kolaboranci” na podstawie powstającego właśnie reportażu Angeliki Kluźniak oraz koprodukcja z Teatrem Śląskim w Katowicach - „Wątpliwość” Johna Patricka Shanley’a w reż. Norberta Rakowskiego.

W nadchodzącym sezonie pamiętano o działaniach edukacyjnych. Ich częścią będzie spektakl „Beze mnie” autorstwa niemieckiego dramatopisarza Michaela Muellera w reż. Piotra Ratajczaka. Projekt jest wyjątkowy ze względu na miejsce prezentacji przedstawienia – sztuka będzie wystawiana w opolskich szkołach.

Marek Szczepanik (PAP)

masz/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL