Kultura i sztuka po 1989 roku

13.09.2017

Ponad 27 mln zł na Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze

Władze samorządowe woj. lubuskiego przeznaczą ponad 27 mln zł na rozbudowę i modernizację Regionalnego Centrum Animacji Kultury (RCAK) w Zielonej Górze. Inwestycja obejmuje remont zabytkowej willi, rozbudowę innych obiektów i rewitalizację przyległego parku.

O planach dot. Centrum poinformowano w środę, podczas konferencji prasowej z udziałem władz regionu i kierownictwa RCAK.

„Pokażemy w jaki sposób można połączyć pielęgnowanie tradycji i dziedzictwa kulturowego ze współczesnością i innowacyjnością. Będzie to miejsce, w którym młodzi ludzie będą mogli realizować swoje pasje” – powiedziała na konferencji prasowej marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Cały projekt jest podzielmy na dwie części. Pierwsza o wartości ponad 6 mln zł dotyczy gruntownego remontu wybudowanej w 1903 r. willi niemieckiego fabrykanta Hermanna Suckera, siedziby RCAK.

Celem trwających już prac jest dostosowanie budynku do funkcji kulturalnych i edukacyjnych oraz obowiązujących standardów. Remont i przebudowa sa prowadzone z zachowaniem historycznego charakteru obiektu. Zakończenie prac jest planowane na przyszły rok.

Drugim elementem projektu jest rozbudowa innych obiektów RCAK i zagospodarowanie przyległego parku. Tutaj koszty zostały określone na ponad 21,5 mln zł, a inwestycja ma ruszyć niebawem.

Istniejący, parterowy pawilon poligrafii zostanie powiększony i znajdzie się w nim wielofunkcyjne centrum edukacji kulturowej. Projektowany budynek będzie miał powierzchnię 1,7 tys. m kw. Nowe oblicze zyska także obecny budynek Pracowni Druku Starego i Nowego. Całości dopełni rewitalizacja przyległego do RCAK parku.

Dyrektor RCAK Tomasz Siemiński powiedział w środę, że Centrum ma być ośrodkiem myśli, który będzie wyznaczał kierunki rozwoju kultury w regionie.

„Inwestycja pozwoli w pełni wykorzystać potencjał środowisk działających w obszarze kultury, jak również potencjał miejsca i instytucji” – wyjaśnił.

Wymienione inwestycje zostaną dofinansowane z unijnych pieniędzy ujętych w Regionalnym Programie Operacyjnym – Lubuskie 2020. Łącznie wsparcie na oba zadania wyniesie 23,5 mln zł. Pozostałą cześć województwo dołoży z własnego budżetu.

Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze to instytucja kultury podległa samorządowi województwa lubuskiego. Do jego głównych zadań należy wspieranie rozwoju edukacji kulturowej oraz wyznaczanie kierunków działalności kulturowej w regionie.

Centrum zatrudnia ponad 30 osób. W tym roku na funkcjonowanie RCAK samorząd regionu przeznaczył 1,9 mln zł. (PAP)

mmd/ pat/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL